Przedszkole
Nasza oferta
Dla rodziców

5-latki

 

MOTYLKI WITAJĄ

 

 

TEATRZYK "TRZY ŚWINKI"

 

W poniedziałek 4 lutego do naszego przedszkola przyjechał teatrzyk. Aktorzy przedstawili nam piękną bajkę pt. "Trzy świnki". Przygody świnek, jakże różnych pod względem charakteru oraz pracowitości przeplatane były wspólnym tańcem.

Wszyscy z ciekawością obserwowaliśmy działania świnek oraz wilka. Wyciągnęliśmy na koniec wniosek, że pracowitość się opłaca.

 

 

PROJEKCJA BAJKI

 

Tuż przed świętami spotkaliśmy się w sali 6-latków na projekcji bajki. Przekonaliśmy się, że znani nam bohaterowie ze Stumilowego Lasu również oczekują na święta. Dzięki bajce wiemy jak ważną wartością jest przyjaźń oraz jakie zachowanie cechuje prawdziwego przyjaciela.

 


 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA


„Czy to wczoraj, czy to dziś

Wszystkim jest potrzebny miś!”

Ponieważ Światowy Dzień Pluszowego Misia w tym roku wypadał w niedzielę 25 listopada, więc cały piątek poprzedzający święto oraz poniedziałek – bawiliśmy się z ulubiona zabawką wszystkich dzieci. Nasze Motylki , ozdabiały techniką stemplowania sylwety misiów, które następnie wycinały.  Poznały piękne opowiadanie „O misiu Łasuchu”.  Odgadywały zagadki o misiach znanych z bajek książkowych oraz telewizyjnych oraz bawiły się w wiele różnorodnych zabaw z misiami przyniesionymi specjalnie na to święto z domów. Święto Pluszowego Misia upłynęło nam na wielu fajnych i  radosnych działaniach oraz zabawach. Na zakończenie „misiowego święta”,  zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z naszymi ulubionymi zabawkami.

 

 

"O JEŻYKU"

 

W środę 21 listopada do naszego przedszkola przyjechała "Agencja Horyzont" z bajką pt: "O jeżyku". Wszyscy ze śmiechem i ciekawością oglądaliśmy popisy aktorów. Dowiedzieliśmy się z tej bajki, że najlepiej w życiu jest pozostać sobą. Nie należy nikogo naśladować.

 

WYCIECZKA NA CMENTARZ WOJSKOWY W TARNOBRZEGU

 

W środę 31 października, w przeddzień „Święta Zmarłych”, nasze pięciolatki wybrały się na wycieczkę na Cmentarz Wojskowy, aby oddać hołd wszystkim, którzy walczyli i zginęli po to, abyśmy  żyli w wolnym kraju i mieli swoją własną ojczyznę. Dzieci dowiedziały się kto spoczywa na tym cmentarzu i komu poświęcone są pomniki i płyty pamiątkowe. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały wszystkich informacji przekazanych im przez nauczycielkę, po czym złożyły przyniesione znicze na grobach żołnierzy.

 

 

ZWIEDZAMY "MAŁĄ OJCZYZNĘ"


We wtorek po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę. Zwiedzaliśmy naszą "małą ojczyznę" - nasze miasto. Byliśmy ciekawi jak przystrojono Tarnobrzeg z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Odwiedziliśmy pomnik Bartosza Głowackiego, postument marszałka Józefa Piłsudskiego, który w dniu 11 Listopada został odsłonięty w naszym mieście. Zrobiliśmy też zdjęcie przy popiersiach Hieronima Dekutowskiego oraz hrabiego Tarnowskiego. Wszędzie wiedzieliśmy piękne, biało-czerwone bukiety. Podobały się nam przystrojone w wiązanki kwiatów pomniki naszych bohaterów.

 

 

 

KONKURS WIEDZY O NASZYM PATRONIE

W poniedziałek 29 października  już po raz 7, odbył się  w naszej placówce Konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II – naszym Patronie. W tym roku, do udziału w konkursie zostało zaproszonych po pięciu uczestników z grup: 5– i 6–latków. Krótka część artystyczna na rozpoczęcie konkursu zaprezentowały dzieci cztero– i  sześcioletnie.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością faktów z życia naszego Patrona, ułożyć historyjkę obrazkową dotyczącą jego osoby, zinterpretować historyjki przedstawiające  różne  zachowania osób oraz przygotować pracę plastyczną na temat: „Jan Paweł II – papież patriota”. Naszą grupę reprezentowały: : Blanka W., Natalia J., Michalina W., Wiktoria K. i Julia P. Dziewczynki zaprezentowały się bardzo dobrze i wszystkie zostały wyróżnione w konkursie.

 

 

„ZAPROŚ KOMINIARZA” – SPOTKANIE Z KOMINIARZAMI


W  czwartek 25 października, odwiedzili na kominiarze z „Krajowej Izby Kominiarzy”, którzy mówili dzieciom o smogu i czadzie. Nasi goście, wyjaśnili przedszkolakom - jak ważne jest coroczne czyszczenie kominów. Przypomnieli dzieciom o tym, że kominiarze uważani są za pogromców smogu, gdyż usuwają z kominów tysiące ton sadzy i pyłów. Przy pomocy opowiedzianej legendy, wytłumaczyli dzieciom, dlaczego ludzie widzący kominiarza – łapią się za guzik. Na zakończenie spotkania - kominiarze rozdali dzieciom ulotki informacyjne i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

PYSZNA I ZDROWA – SAŁATKA OWOCOWA

 

W  pierwszym tygodniu października  - poznawaliśmy i bawiliśmy się z kolorem pomarańczowym. Aby uatrakcyjnić omawianą tematykę, na zajęciu techniczno – kulinarnym przygotowałyśmy z dziećmi sałatkę owocową, między innymi z pomarańczowych owoców, takich jak: morele , brzoskwinie, mandarynki oraz pomarańcze. Wprowadzeniem do zajęcia była zabawa, podczas której dzieci poznały nazwy owoców, przygotowanych do sałatki – ich zapach i smak, oraz zasady bezpieczeństwa w posługiwaniu się nożem podczas krojenia owoców. Następnie po umyciu rąk i założeniu fartuszków ochronnych, przystąpiliśmy do krojenia owoców na sałatkę. Nasze dzielne przedszkolaki poradziły sobie doskonale z tym kulinarnym wyzwaniem i z wielka radością i entuzjazmem kroiły wszystkie owoce.

Po pokrojeniu owoców, dodaniu jogurtu i miodu oraz wymieszaniu sałatki, przystąpiliśmy do degustacji. Sałatka wykonana przez nas samych – smakowała nam wybornie i zajadaliśmy ją z wielkim apetytem.


Pięciolatki, poczęstowały również zrobiona przez siebie sałatką  owocową – wszystkie panie w przedszkolu, które były pełne podziwu dla naszych: młodych i niezwykle zdolnych kucharzy.

galeria zdjęć

 

„REMIZA JAGODAJNA – OAZĄ BIORÓŻNORODNOŚCI”

 

W środę 3 października, odwiedzili nas pracownicy Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, promując  i popularyzując  program: „Remiza jagodajna – oazą bioróżnorodności”. Dzieci dowiedziały się, że oprócz „remiz strażackich”, które są miejscem spotkań strażaków, istnieją inne remizy – a mianowicie : „remizy jagodajne” i jakie jest ich znaczenia dla ptaków, małych zwierząt i owadów. Dzieci dowiedziały się jakie są krzewy i rośliny, których owoce i nasiona są pożywieniem dla ptaków i owadów. Dzieci poznały nazwy: ptaków i wielu krzewów, których sadzonki otrzymaliśmy aby je posadzić na terenie ogrodu przedszkolnego i w ten sposób pomagać ptakom i owadom w zdobywaniu pokarmu. Na zakończenie spotkania, nasi goście przekazali nam domek dla owadów oraz rozdali dzieciom ulotki z wieloma cennymi i interesującymi informacjami dotyczącymi omawianej tematyki.

 


 

„MUZYCZNA PRZYGODA”


We wtorek 2 października nasze przedszkole odwiedziła Agencja Muzyczna  - Jaszczur i Przyjaciele z bardzo ciekawą audycją muzyczną, zatytułowaną: „Muzyczna przygoda”. Dzieci poznały mało znany i bardzo trudny taniec brazylijski „capoeira”, który jest połączeniem elementów tańca ze sztukami walki. Następnie panowie zaprezentowali dzieciom wiele ciekawych i oryginalnych instrumentów muzycznych, takich jak: bęben atabaque, pandeiro – instrument podobny do tamburyna oraz berinbau. Po wysłuchaniu kilku ciekawych piosenkach o jesieni – wspólnie odtańczyliśmy sambę. Na zakończenie niezwykle ciekawej audycji muzycznej, panowie uczyli naszych przedszkolaków gry na tych niecodziennych instrumentach. Audycja bardzo nam się podobała i będziemy z niecierpliwością czekać na kolejne audycje i programy muzyczno – teatralne.

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

W poniedziałek 1 października  - z jednodniowym opóźnieniem, obchodziliśmy w naszej grupie „Dzień Chłopaka”. Były piękne życzenia dla naszych małych mężczyzn, piosenka „Sto lat!” i upominki, które przygotowały mamusie z nasze Trójki grupowej. Aby dziewczynkom nie było smutno dla wszystkich dzieci był przygotowany słodki poczęstunek. Nasi chłopcy byli bardzo zadowoleni z upominków. Każdy Chłopiec otrzymał puzzle i różnorodne słodycze. Naszym wspaniałym mamusiom bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak fajnej uroczystości.

 

 

NASZ WRZEŚNIOWY JUBILAT!!!


We wrześniu obchodziliśmy 5 urodziny naszego Szymonka. Były piękne życzenia, okazjonalna piosenka „Sto lat” oraz urodzinowe słodycze. Naszemu Szymonowi życzymy dużo zdrówka  oraz samych pięknych i  szczęśliwych dni w życiu.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA – AKCJA

 

Co roku nasza placówka włącza się w ogólnopolską akcję „Sprzątania świata”. W tym roku w piątek 21 września, po krótkich zajęciach w sali, podczas których przypomniałyśmy dzieciom o znaczeniu recyklingu, konieczności segregowania odpadków i dbania o nasze środowisko – wyruszyliśmy na zielone tereny przy Wiśle, aby wysprzątać je z różnego rodzaju śmieci i odpadków. Dzieci z ogromnych zaangażowanie  zbierały śmieci, bo nasze przedszkolaki wiedzą, jak ważna jest troska o czystość naszej planety.

galeria zdjęć

 

„DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA” – WYCIECZKA DO DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W MOKRZYSZOWIE


W czwartek 20 września, z okazji „Dnia Przedszkolaka” wybraliśmy się na wycieczkę do Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu – Mokrzyszowie. Na zielonych terenach wokół DPS – u , rozpoczęła się nasza wesoła całodniowa zabawa. Przy dźwiękach wesołej muzyki , rozpoczęliśmy nasze radosne świętowanie, wesoła dyskoteką na powietrzu.

Później z wielkim entuzjazmem i  radością zwiedzaliśmy gigantyczne drewniane safari.

Każde z dzieci jeździło na koniku oraz jeździliśmy -  „pociągiem – kolejką”.

Po odpoczynku i posiłku był czas na dalsza radosną zabawę: rozegraliśmy wesoły mecz piłki nożnej, bawiliśmy się na trampolinie i na placu zabaw oraz zbieraliśmy kasztany, do  naszego przedszkolnego  kącika przyrody.

Po całym dniu radosnej zabawy, musieliśmy wrócić do przedszkola, ale ten radosny „Dzień Przedszkolaka” na długo pozostanie w naszej pamięci.

galeria zdjęć

 

„ZAGUBIONA OWIECZKA” – TEATRZYK


W poniedziałek 17 września, odwiedzili nas aktorzy Teatru „Eden”, z przedstawieniem zatytułowanym: „Zagubiona owieczka”. Przedstawienie opowiadało o tym, jak to nieroztropne zachowanie pasterza doprowadziło do tego, że owieczka odłączyła się od stada i zaginęła. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie i po wielu perypetiach owieczka została odnaleziona. Gra aktorów, stroje, rekwizyty, scenografia oraz piękna góralska muzyka sprawiły, że przedstawienie bardzo nam się podobało. Zrobiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcia z aktorami.

 

 

NASZE WAKACYJNE JUBILATKI!

 

Bardzo  dużo dzieci z naszej grupy swoje urodziny obchodzi w miesiącach:  lipcu lub sierpniu. Z uwagi na to, że są to wakacje i prawie wszystkie dzieci przebywają wtedy w domu i spędzają radosny czas ze swoimi rodzicami lub dziadkami – dlatego urodziny naszych wakacyjnych dziewcząt,  obchodziłyśmy początkiem września. Świętowaliśmy wówczas urodziny aż czterech wakacyjnych Jubilatek, a były to: Michalinka W., Kasia D., Milenka B. i Gabrysia H.. Były oczywiście piękne życzenia i tradycyjne „Sto lat!” odśpiewane dla naszych dziewcząt, które później częstowały nas pysznymi cukierkami. Naszym dostojnym Jubilatkom,  życzymy dużo zdrówka oraz samych cudownych  - przepełnionych radością i szczęściem dni w życiu.

 

 

WESOŁE ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

 

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody – od pierwszego dnia naszego pobytu w grupie 5-latków, jak najwięcej czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu -  głównie w naszym wspaniałym ogrodzie przedszkolnym. Po dwu latach spędzonych w części ogrodu przeznaczonego dla dzieci młodszych – nasze „Motylki” nie mogły nacieszyć się nowymi zabawkami i sprzętami, znajdującymi się w części ogrodowej przeznaczonej dla dzieci starszych, czyli 5- i 6- latków. Każdy dzień pobytu w tej części ogrodu, jest dla naszych przedszkolaków przemiłą niespodzianką  oraz miejscem do wspaniałych i niezapomnianych zabaw.


 
(C) 1981 - 2019 Przedszkole nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.