Przedszkole
Nasza oferta
Dla rodziców

5-latki

 

BIEDRONKI WITAJĄ

 

 

PTAKI ZIMĄ 

Biedronki podczas styczniowych zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Przedszkolaki zrozumiały, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki i same z dużym zaangażowaniem przygotowały pokarm do karmnika. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przetrwać trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

AKADEMIA KICI KOCI 

Grupa 5 latków wzięła udział w programie Akademia Kici Koci. Dzieci z wielką chęcią wykonały następujące wyzwania od Kici Koci:

1. POCZTÓWKA DLA KICI KOCI

Rozmawialiśmy o tym czym jest pocztówka i jakie są jej elementy, oglądaliśmy pocztówki z różnych miast. Wykonaliśmy własnoręcznie kartki świąteczne, które wysłaliśmy do Kici Koci!

2. KICIA KOCIA I PRZYJAŹŃ

Rozmawialiśmy o tym, czym jest przyjaźń, czego oczekujemy od przyjaciela, czym chcemy się z przyjacielem dzielić. Wykonaliśmy plakat z wizerunkiem przyjaciela i cechami, które są dla nas najważniejsze w przyjaźni.

3.KICIA KOCIA SEGREGUJE ŚMIECI

Rozmawialiśmy dlaczego segregowanie śmieci jest ważne. Przypomnieliśmy sobie kolory pojemników do segregacji śmieci.

4. KICIA KOCIA I WITAMINOWE PRZYJĘCIE

Zorganizowaliśmy witaminowe przyjęcie, na którym mogliśmy sami wykonać szaszłyki owocowe! Zabawą na przyjęciu były także owocowe zagadki!

5. KICIA KOCIA I SPACER

Wykonaliśmy pamiętnik spacerowy. Rysowaliśmy rzeczy, które zapamiętaliśmy oglądając naszą okolicę.

6. KICIA KOCIA I ŚNIEG

Zima nie przyszła jeszcze do naszego miasta, ale udało nam się przygotować śnieg w naszej sali! Świetnie się bawiliśmy lepiąc bałwany, tunele, zaspy i inne wymyślone postacie.

NOWOROCZNE KARTKI 

Przedszkolaki, chcąc dzielić się swoją świąteczną radością, przygotowały piękne kartki  z noworocznymi życzeniami dla najbliższych.

ZIMOWY SPACER

W grudniu przedszkolaki wybrały się na zimowy spacer, aby podziwiać świąteczne ozdoby.

KOLĘDOWANIE

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania. 21 grudnia grupa 5-latków zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Repertuar był bardzo różnorodny. Dzieci zaprezentowały piosenki o tematyce świątecznej, kolędy, pastorałki.

 

DEKORUJEMY CHOINKĘ w TDK-u

W grudniu Biedronki wraz z grupą 6-latków przyozdobiły choinkę w Tarnobrzeskim Domu Kultury. 

KONKURS "EKOLOGICZNA CHOINKA"

Serdeczne gratulacje dla Mai, która otrzymała pamiątkowy dyplom oraz kolorowankę za udział w konkursie pt. : "Ekologiczna Choinka", organizowanym przez Przedszkole nr 7 w Tarnobrzegu.

BOŻONARODZENIOWY SPEKTAKL

22 grudnia dzieci obejrzały bożonarodzeniowy spektakl zorganizowany przez Stowarzyszenie PLUS.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość. Przedszkolaki serdecznie powitały św. Mikołaja, i zaprezentowały wierszyk oraz piosenkę przygotowane specjalnie na tę okazję. Miło spędzony czas uświetniły zdjęcia oraz prezenty wręczone każdemu dziecku przez Mikołaja.

UBIERANIE CHOINKI

„Kiedy gościsz w naszych domach choinko zielona,
wszystko lepsze i piękniejsze staje się dokoła.”

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Ubieranie choinki – to moment, na który z niecierpliwością czekały wszystkie przedszkolaki. Biedronki z zapałem przystąpiły do zawieszania na gałązkach ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się tuż, tuż…

MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE DO KINA

3 grudnia przedszkolaki wybrały się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, aby obejrzeć bajkę "Gwiazdka Klary Muu". Historia opowiadałam o Klarze, która zamierzała spędzić pierwsze święta na farmie swojego ojca i odkryła, że nie przywiązuje on wagi do zwyczajów i obrzędów. Z pomocą Elfa Klara wprowadziła w Cattle Hill świąteczny nastrój, który udzielił się wszystkim.

ZAGADKOWY ZAWRÓT GŁOWY 

5-cio i 6-cio latki uczestniczyły w zajęciach mających na celu kształtować i doskonalić logiczne myślenie, wyobraźnię, spostrzegawczość, umiejętność rozróżniania liter i cyfr. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, rebusy, działania matematyczne, dzieliły wyrazy na sylaby, wyróżniały głoski. Dzieci rozwiązując zadania zdobywały punkty dla swojej grupy. Na koniec wszyscy otrzymali drobne upominki i słodycze.

JESIEŃ Z MISIEM PADDINGTONEM! 

Nasza grupa bierze udziałw projekcie "Czytanie ma moc", którego celem jest: rozbudzanie dziecięcej ciekawości świata i frajdy z czytania, promocja czytelnictwa w oparciu o książki wydawnictwa znak Emotikon, rozwijanie kompetencji XXI wieku, takich jak: współpraca, kreatywność, empatia, krytyczne myślenie. Celem jesiennym było przedstawienie misia Paddingtona jako podróżnika, odkrywcy, z którym każde dziecko może przeżyć niezapomniane przygody. Śledziliśmy jego losy czytając książkę, a także wykonując różne zadania. Jeździliśmy koleją podziemną, chodziliśmy po niedźwiedziej ścieżce sensorycznej, kodowaliśmy z misiem, urządziliśmy misiowe wyścigi i wiele innych. To była niezapomniana przygoda!

 

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

30 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia magiczną kulą itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami.

 

DZIECKO W ŚWIECIE WARTOŚCI 

Nasze grupa realizuje program wychowawczy Dziecko w świecie wartości, który powstał na bazie bajek dla dzieci i skierowany jest do dzieci 5-letnich. Bajki odgrywają istotną rolę w rozwoju emocjonalnym dzieci. Dziecko przeważnie utożsamia się z postacią głównego bohatera; towarzyszy mu w wędrówce, razem z nim przeżywa radość, smutek, ból, nawiązuje przyjaźnie, stawia czoło wrogom, podejmuje wyzwania, odpoczywa i bawi się. Dzięki tej identyfikacji zapoznaje się z całą gamą emocji, uczuć i postaw. Uczy się zachowań społecznie akceptowanych oraz tych, które są potępiane, sposobów reagowania w trudnych sytuacjach oraz zaspokajania różnych potrzeb. W listopadzie dzieciom towarzyszyła bajka "Mrówka Gapcio".

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych pluszaków. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z przyniesionych przyjaciół. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami itd. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

POKAZ MAGICZNYCH SZTUCZEK

22 listopada w naszym przedszkolu odbył się pokaz iluzji w wykonaniu iluzjonisty Maccino z Warszawy. Pokaz był wypełniony wieloma sztuczkami, które dzieci nie tylko oglądały, ale miały też możliwość wzięcia w nich udziału. 

JACHOWICZ DZIECIOM

Gratulacje dla Zosi W., która wzięła udział w ogólnopolskim konkursie "Jachowicz dzieciom".

SMOK WAWELSKI

Dzieci przypomniały sobie legendę o Smoku Wawelskim, która stała się inspiracją do kolejnych aktywności. Przedszkolaki zamieniły się w małe smoki, które jeszcze nie potrafią ziać ogniem i ćwiczyły swoje smocze umiejętności dmuchając na piórka. Wielką radość sprawiło dzieciakom tworzenie "smoka logopedycznego" z rolki po papierze toaletowym.

STRÓJ LASOWIACKI

Edukacja regionalna zapoznaje dzieci z tradycjami domu rodzinnego, najbliższego środowiska i przedszkola. Stopniowo wprowadza w tematykę dziejów rodzinnej wsi, miasta, zaznajamia z jego zabytkami, kulturą oraz z wybitnymi postaciami. Uczy szacunku do dorobku przeszłych i teraźniejszych pokoleń. Kształtuje postawy patriotyczne oraz pozwala nabyć pewnych umiejętności umożliwiających zaprezentowanie swojego miejsca zamieszkania innym. W ramach tygodnia o regionalnych potrawach, tańcach i zwyczajach dzieci miały okazję zobaczyć tradycyjny lasowiacki strój.

AUDYCJA MUZYCZNA

19 listopada przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych prowadzonych przez grupę Jaszczur i Przyjaciele, które tematycznie nawiązywały do patriotyzmu. Dzieci mogły podziwiać wojskowe mundury i wspólnie z prowadzącymi zaśpiewać ,, Hymn Polski” oraz kilka pieśni patriotycznych tj ,, Piechota” czy ,,Przybyli ułani pod okienko” Zajęcia bardzo podobały się naszym dzieciom o czym świadczyło ogromne zaangażowanie oraz uśmiech na twarzach uczestników.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dzięki Programowi Rozgrzewamy Polskie Serca 18 listopada przedszkolaki mogły wysłuchać gości ze Stowarzyszenia Plus , którzy opowiadali o Ojcach i Bohaterach Tarnobrzega m.in. o hrabi Tarnowskim czy żołnierzu Hieronimie Dekutowskim. Dzieci obejrzały również wystawę naczyń oraz akcesoriów rycerskich takich jak hełm, szabla, rękawice. Dziękujemy miłym gościom za przeniesienie nas chociaż na chwilkę w średniowieczne czasy.

LOKALNA HISTORIA

Święto Niepodległości to także okazja do poznania historii lokalnej i kształtowania postaw patriotycznych u dzieci. Dlatego też w listopadzie "Biedronki" odwiedziły pomnik mjr Hieronima Dekutowskiego, ps. "Zapora" oraz pomnik Bartosza Głowackiego.

UROCZYSTA AKADEMIA

16 listopada przedszkolaki wystąpiły z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Piękny program przedstawiał wiersze, piosenki patriotyczne oraz taniec "Krakowiak". Uroczystym akcentem było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Przedstawiona akademia niech będzie bardzo ważnym przesłaniem dla kultywowania naszej tradycji narodowej, oraz dumy z odzyskania Niepodległości.

 

KOTYLIONY

W związku ze zbliżającym się 11 listopada Świętem Niepodległości, dzieci wykonały biało – czerwone kotyliony, aby uczcić ten dzień. Przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki przypomniały sobie symbole narodowe i wysłuchały hymnu. Dzieci  miały okazję nie tylko do wyrażenia ekspresji twórczej, ale przede wszystkim stworzyły  piękny symbol, przypominający o przynależności narodowej.

SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI "SIARKI TARNOBRZEG"

4 listopada przedszkolaki wzięły udział w treningu piłkarskim przygotowanym przez piłkarzy "Siarki Tarnobrzeg".

"UROCZA NATURA MOIM OKIEM"

03.11 przedszkolaki miały okazję podziwiać zdjęcia autorstwa Marcina Soi, tarnobrzeskiego pasjonata fotografii, miłośnika przyrody. Pan Marcin zaprezentował zdjęcia i filmiki przedstawicieli ssaków, a także najmniejszych mieszkańców łąk i zarośli - owadów.

PRACA PLASTYCZNA "JEŻ"

 

"To jest jeżyk, mały jeżyk.

Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.

Z kolców płaszczyk, z kolców szalik,

tylko nosek jak koralik"

Jeżyki w wykonaniu pięciolatków.

SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

28.10 gościliśmy w naszym przedszkolu panią Katarzynę Oręziak - lekarza weterynarii z Centrum Weterynaryjnego "Mamut". Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza oraz zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowania postaw humanitarnych w stosunku do nich. Dzieci dowiedziały się co zawiera torba lekarska. Mogły obejrzeć i dotknąć przedmioty lekarskie, którymi na co dzień posługuje się Pani Kasia. Przedszkolaki także bardzo chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zwierząt, które posiadają w domu.

AUDYCJA MUZYCZNA

27.10 nasze przedszkole odwiedziła grupa Jaszczur i Przyjaciele. Tym razem audycja muzyczna dostarczyła nam niesamowitych emocji i wrażeń ukazując piękno i bogactwo muzycznej Brazylii. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest Capoeira czyli połączenie tańca, muzyki i sztuk walki. Miały okazje poznać nazwy oraz zasady gry na niespotykanych instrumentach muzycznych, takich jak bęben Atabaki, tamburyno Pandeiro i wiele innych oraz spróbować zagrać na nich do muzyki brazylijskiej. Spotkanie dostarczyło wiele radości i satysfakcji. Ogromne wrażenie wzbudził pokaz Capoeiry w wykonaniu Pana Krzysztofa. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

DZIEŃ KUNDELKA

25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt. Z tej okazji dzieci wraz z paniami podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, wesoło bawiły się przy piosenkach o pieskach, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Wysłuchały bajek, wierszy, których bohaterem były pieski oraz wykonywały różne prace plastyczne.

JESIENNY WIATR

Prace wykonane podczas tygodnia "O czym szumi jesienny wiatr" - dmuchawce i wiatraki.

KISZENIE KAPUSTY!

18 września w nasze Przedszkole odwiedził Zespół Ludowy "Ocicanki", który w ciekawy sposób przedstawił obrzęd kiszenia kapusty. Ogromne brawa, salwy śmiechu oraz ciekawe spojrzenie dzieci były nagrodą za wspaniałe przedstawienie. Dla przedszkolaków możliwość spotkania z zespołem była ogromnym przeżyciem. Ubrane w ludowe stroje gospodynie opowiadały jak należy prawidłowo ukisić kapustę. Słowa były poparte rekwizytami, które artyści przynieśli z sobą do przedszkola. Dziękujemy za przyjęcia zaproszenia i piękny pokaz tradycyjnego zwyczaju.

MALUJEMY SŁOMKAMI!

Rozdmuchiwanie farb to nie tylko świetna zabawa plastyczna, ale także rewelacyjne ćwiczenie oddechowe - odgrywające ważną rolę w stymulacji aparatu mowy u dziecka. Gimnastyka buzi i języka - mająca ogromny wpływ na wyraźną i poprawną mowę, wzmacniająca mięśnie odpowiedzialne za oddychanie oraz uelastyczniająca przeponę. Z rozdmuchanej farby powstały niepowtarzalne kolorowe wirusy!

BALONY SENSORYCZNE

Baloniki sensoryczne to świetna zabawka służąca rozwijaniu zmysłu dotyku. Dzięki różnorodnym w dotyku materiałom szczelnie zamkniętym w balonikach, dziecko może poznawać przez dotyk najróżniejsze wypełnienia. Baloniki można ściskać, zgniatać, tarmosić, rzucać, chować, zgadywać co w jest środku.

JESIENNE DARY

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona przedszkolaków do spaceru. Dzieci podziwiały otaczającą przyrodę w jesiennej szacie, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście. Po powrocie do przedszkola kolorowe liście, kasztany i żołędzie ozdobiły kącik przyrodniczy oraz posłużyły do różnorodnych prac plastycznych oraz zabaw matematycznych.

DZIEŃ CHŁOPAKA

30  września obchodziliśmy w naszej grupie  niezwykłe święto: Dzień Chłopaka. Tradycyjnie upominki zostały wręczone w towarzystwie serdecznych życzeń. Nie zabrakło też słodkości dla wszystkich dzieci.

Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego, i aby codziennie spotkało Was coś magicznego!

WYJŚCIE DO KINA

W środę 29 września, w przeddzień "Dnia Chłopaka", Biedronki wraz z grupą Motylków i Stokrotek wybrały się na premierową bajkę dla kina, zatytułowaną: "Psi Patrol". 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

24 września podczas zajęć rozmawialiśmy o ekologii, poznawaliśmy lub przypominaliśmy sobie zasady segregowania odpadów.Zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy podczas sprzątania terenów nad Wisłą włączając się tym samym do 28 Akcji Sprzątania Świata, które odbyło się pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę.

TEATRZYK "ZACZAROWANY LAS"

24 września oglądaliśmy spektakl ekologiczny pt. "Zaczarowany las", którego motto brzmiało: „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy losy bohaterów. Trzej chłopcy spędzali dzień w lesie, nie potrafiąc uszanować jego mieszkańców, łamiąc gałęzie, śmiecąc i robiąc wiele hałasu. Zwierzęta tłumaczyły chłopcom, że należy szanować las i przyrodę. Niestety nie zmienili oni swojego postępowania, za co Duch Lasu dał im solidną nauczkę. W bajce, na szczęście pojawiła się złota rybka, która przemieniła chłopców i zwierzątka. Wspaniałą grę aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

 

URODZINY PRZEDSZKOLA

15 września nasze przedszkole obchodziło 40-ste urodziny. Jubileuszowa środa minęła w rytmie śpiewów, tańców i zabaw.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

10 września nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Miejskiej Komendy Policji w Tarnobrzegu. Dzieci zapoznały się z pracą Policjanta, utrwaliły podstawowe zasady ruchu drogowego jak również numery alarmowe. Przedszkolaki miały również okazję uczestniczyć w zabawie dydaktycznej pt. "Bezpieczna droga do przedszkola” w której wykazały się umiejętnościami i wiadomościami z zakresu bezpieczeństwa na ulicy. Ponadto oglądały film pt. „Bezpieczne zachowania”.

PORANNA GIMNASTYKA

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków, poza dobrą zabawą, mają na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i motoryczny dziecka. Tak rozpoczynamy nasz dzień w przedszkolu.

WITAMY PO WAKACJACH!

Serdecznie witamy wszystkie dzieci po wakacyjnej przerwie.

Szczególnie ciepło witamy naszego nowego kolegę - Kubusia, który dołączył do grupy "Biedronek".

Przed nami kolejny rok pełen niezapomnianych wrażeń, wycieczek, spotkań z ciekawymi gośćmi, wspaniałych zabaw oraz wielu fascynujących przygód. Pierwsze dni w przedszkolu spędziliśmy poznając naszą nową sale, zabawki oraz przedszkolny ogród.

 

 

 

 
(C) 1981 - 2022 Przedszkole nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.