Przedszkole
Nasza oferta
Dla rodziców

 

MOTYLKI WITAJĄ

 

 

NASI CZERWCOWI SOLENIZANCI, JUBILATKI I JUBILACI

 

 

W miesiącu czerwcu świętowaliśmy w naszej grupie imieniny Maxia W., urodziny Marysi G. oraz urodziny Jasia O. Było mnóstwo pyszności, piękne życzenia, odśpiewane „Sto lat!” i przemiła atmosfera. Naszym kochanym milusińskim życzymy wszystkiego najlepszego i dużo, dużo uśmiechu na przemiłych, sympatycznych buźkach.

 

 

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

 

W czwartek 26 czerwca, odbyły się ostatnie w tym roku przedszkolnym zajęcia z języka angielskiego. Pan Piotr utrwalił z dziećmi wszystkie zwroty, nazwy i wyrażenia, które uczył dzieci przez cały rok. Następnie, w związku z tym, że były to ostatnie zajęcia przed wakacjami, podziękował dzieciom za udział w zajęciach i życzył im miłych i bardzo radosnych wakacji. Na zakończenie wręczył wszystkim czterolatkom dyplomy pamiątkowe, za udział w zajęciach z języka angielskiego. Wszystkie przedszkolaki z naszej grupy, wraz z przedstawicielami ze strony rodziców, również podziękowały Panu Piotrowi za całoroczny trud i pracę, oraz życzyły udanych wakacji. Na zakończenie, w bardzo miłej atmosferze, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z Panem Piotrem.

 

 

POŻEGNANIE SZEŚCIOLATKÓW

 

 

W środę 25 czerwca całe Przedszkole podczas uroczystej Akademii, żegnało wszystkich sześciolatków i kilkoro pięciolatków, które po wakacjach będą kontynuować dalszą edukację już w szkole podstawowej. Było mnóstwo serdeczności. Najpierw pani Dyrektor w imieniu personelu i młodszych dzieci pożegnała naszych starszaków. Później sześciolatki odtańczyły „poloneza” i zaprezentowały program słowno – muzyczny, którym to żegnały się z przedszkolem, całym personelem oraz młodszymi kolegami. Następnie nasze pięciolatki w imieniu wszystkich dzieci pożegnały starszaków i wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki – zakładki do książek. My – już tęskniąc za naszymi kochanymi  „absolwentami”, życzymy im miłych i słonecznych wakacji oraz wielu sukcesów na dalszych etapach edukacji.

 

 

WIZYTA I PIKNIK
W ZAKŁADZIE PIELĘGNACYJNO – OPIEKUŃCZYM W TARNOBRZEGU

 

 

We wtorek 24 czerwca byliśmy z wizytą oraz na pikniku w Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym w Tarnobrzegu. Zaprosiła nas Kierownik Zakładu, Pani Maryla Fidrych – mamusia naszego Julianka. Na miejscu powitała nas Pani Maryla i w kilku zdaniach opowiedziała dzieciom o swojej placówce. Dzieci dowiedziały się, iż przebywa w niej 70 pensjonariuszy i że są to osoby starsze i chore, wymagające stałej opieki. Następnie nasze przedszkolaki zwiedziły Placówkę, głównie salę rehabilitacyjną, gdzie pracujące tam panie rehabilitantki zapoznały dzieci ze sprzętem i urządzeniami. Nasze Motylki mogły tam samodzielnie poćwiczyć, co bardzo im się spodobało.

Po ćwiczeniach uczestniczyliśmy w pikniku na dziedzińcu Zakładu, gdzie przygrywała prawdziwa orkiestra – Kapela „Zgoda” Pana Jerzego. Tam nasze czterolatki zaprezentowały pensjonariuszom krótki program artystyczny. Później był słodki poczęstunek, kiełbaski z grilla i rozmowy z pensjonariuszami. Po bardzo miłym pikniku musieliśmy już wracać na obiad do Przedszkola.

Dziękujemy Pani Maryli za zaproszenie do Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego. Dla naszych wychowanków była to piękna lekcja wychowawcza. Dzieci miło spędziły czas, ale jednocześnie przekonały się, że w naszym otoczeniu znajdują się też osoby starsze (często chore i niedołężne), wymagające naszej opieki i zainteresowania. Myślimy, że takie działania sprawią, że nasze przedszkolaki będą bardziej wrażliwe na krzywdę i cierpienie osób starszych.

 

 

WIZYTA NASZYCH ABSOLWENTÓW!

 

 

Druga połowa czerwca to czas, kiedy wszyscy zaczynamy myśleć o wakacjach. W przedszkolu kończy się wiele dodatkowych zajęć, natomiast w szkole uczniowie też już często po klasyfikacji i wystawieniu ocen, mają więcej wolnego czasu, m.in. na wizyty i odwiedziny. Coraz częściej odwiedzają miejsca, gdzie wielu z nich zaczynało swoją edukację, czyli przedszkole. Naszą grupę sukcesywnie odwiedzają nasi absolwenci, a tym razem byli to nasi wychowankowie, którzy kończą szkołę podstawową, a po wakacjach rozpoczynają naukę w gimnazjum. Wiktoria, Bartek, Damian, Kuba i Bartosz ukończyli edukację w naszej grupie już sześć lat wstecz, ale ciągle bardzo chętnie do nas przychodzą i z radością odwiedzają swoje panie z przedszkola i młodszych kolegów. Tym razem oglądali karty pracy i książeczki ćwiczeń naszych czterolatków, a młodszym kolegom opowiadali, jak spędzają czas w szkole i które lekcje oraz przedmioty lubią najbardziej. Nie zabrakło też wspomnień z okresu przedszkola i westchnień, że bardzo chętnie by tutaj wrócili. Zazdrościli swoim młodszym kolegom tych beztroskich lat zabawy i czasu spędzanego w przedszkolu. Były też zabawy z naszymi aktualnymi wychowankami. Nasi kochani absolwenci obiecali, że odwiedzą nas jeszcze przed wakacjami i przyjdą pochwalić się swoimi świadectwami. Naszych przedszkolaków i nas bardzo cieszy fakt, iż pomimo upływu (często) wielu lat od ukończenia edukacji przedszkolnej nasi absolwenci wciąż o nas pamiętają, chętnie do nas przychodzą i mają z nami taki dobry, bezpośredni kontakt. Wielu z nich do dziś z rozrzewnieniem wypowiada się, iż okres przedszkola to najwspanialszy i najmilej przez nich wspominany okres edukacji. Wszystkim naszym wychowankom, życzymy wspaniałych ocen na świadectwach, cudownych wakacji i oczywiście tego, aby nigdy o nas nie zapominali i zawsze chętnie nas odwiedzali, gdyż te spotkania zarówno dla nich, jak i dla nas bardzo wiele znaczą i są cudowną podróżą sentymentalną do minionych lat.

 

 

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

– ZAJĘCIE OTWARTE DLA RODZICÓW

 

W poniedziałek 16 czerwca odbyło się ostatnie zajęcie z gimnastyki korekcyjnej w tym roku. Było to jednocześnie zajęcie otwarte dla Rodziców, czyli takie, w którym Rodzice mogli uczestniczyć i obserwować, jak Ich dzieci bawią się oraz wykonują różnorodne ćwiczenia w celu korygowania ewentualnych wad postawy. Było dużo ciekawych zadań wykonywanych pod czujnym okiem Pani Julii oraz wiele fajnych zabaw. Rodzice mogli zaobserwować ćwiczenia swoich dzieci oraz ich zachowanie w grupie rówieśniczej. Przekonali się też, jak ważne jest prawidłowe i właściwe wykonywanie ćwiczeń w celu korygowania wad postawy u dzieci. Na zakończenie były podziękowania oraz miłe wakacyjne życzenia.

 

 

„CZERWCOWA ŁĄKA – KOLOROWA I PACHNĄCA”

 

Miesiąc czerwiec rozpieszcza nas pogodą, atrakcyjnymi zajęciami w naszym Przedszkolu, wspaniałą wycieczką autokarową do Kola Łowieckiego „Nadwiślańskie” w Tarnobrzegu,  ale i pieszą wycieczką na łąkę. Ta ostatnia wycieczka, była inspiracją do powstania nasze pięknej, zbiorowej pracy plastycznej, zatytułowanej: „Czerwcowa łąka – kolorowa i pachnąca”. Nasze czterolatki kolorowały temperami kwiaty, na kolejnym zajęciu ozdabiały sylwety motyli i wspólnie pomalowaliśmy wielki arkusz szarego papieru – farbą plakatową na kolor zielony, który stanowił bazę do tworzenia łąki. Na tymże dużym arkuszu, wspólnie naklejaliśmy wycięte kwiaty i motyle i powstała piękna praca, kusząca kolorami i zachęcająca do letnich spacerów i przechadzek – na łąkę oczywiście. Nasze wspólne dzieło, bardzo nam się spodobało i po wspólnym zdjęciu, wyeksponowaliśmy je na gazetce w szatni, aby mogli je obejrzeć nasi Rodzice.

 

 

WYCIECZKA EKOLOGICZNA
DO KOŁA ŁOWIECKIEGO „NADWIŚLAŃSKIE” W TARNOBRZEGU

 

W czwartek 12 czerwca wspólnie z grupą 3-latków pojechaliśmy na wycieczkę autokarową do Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie” w Tarnobrzegu. Na obiekcie Koła Łowieckiego powitali nas gospodarze placówki: Pan Ryszard Madej oraz Pan Andrzej Wartoń, którzy przedstawili dzieciom program wycieczki. Następnie Pan Ryszard Madej zaprosił nas do świetlicy Koła, gdzie zaprezentował różnorodne wypchane okazy ptaków i zwierząt, trofea myśliwskie, puchary oraz wiele tablic edukacyjnych. Pan Ryszard z wielką pasją i w niezwykle ciekawy sposób opowiadał przedszkolakom o prezentowanych ptakach i zwierzętach. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, m.in. tego, że leśnicy zajmują się lasem oraz hodowlą i ochroną drzew, natomiast myśliwi wszystkim tym, co dotyczy zwierząt i ptaków. Poznaliśmy wiele gatunków ptaków i zwierząt oraz ich niezwykle ciekawe i osobliwe zwyczaje. Pan Ryszard zapoznał nas z gatunkami drzew, które możemy spotkać w polskich lasach. Na zakończenie spotkania świetlicowego nasz prelegent przygotował dla dzieci quiz wiedzy z zagadnień, które wcześniej tak pięknie przedstawiał. Wszystkie odpowiadające dzieci otrzymały upominki, natomiast dla pozostałych przedszkolaków przekazał broszurki i ulotki informacyjne dotyczące zwierząt i ochrony przyrody.

Następnie gospodarze zaprosili nas na „ścieżkę edukacyjną”, gdzie zaprezentowali nam tablice edukacyjne i w piękny sposób opowiadali m.in. o zwyczajach zwierząt, ich tropach oraz o ochronie gatunków tych ptaków i zwierząt, których populacja ciągle maleje.

Po wspaniałych zajęciach z edukacji przyrodniczej był czas na odpoczynek, wesołe zabawy oraz rozmowy. Później udaliśmy się na poczęstunek, gdzie z wielkim apetytem zajadaliśmy kiełbaski z ogromnego rożna, które niezwykle nam smakowały. Były jeszcze soczki, napoje i wesołe zabawy. Ale czas niezwykle szybko biegł i niestety zbliżała się pora, kiedy musieliśmy wracać do Przedszkola. Był to niezwykle trudny moment, gdyż dzieciom bardzo się podobało na wycieczce i wcale nie miały ochoty wracać. Dopiero obietnica zorganizowania kolejnej wycieczki, już po wakacjach w grupie pięciolatków, trochę uspokoiła naszych małych oponentów i mogliśmy spokojnie powrócić do Przedszkola.


 

To, że wycieczka się odbyła i koszty jej zorganizowania były tak niskie, zawdzięczamy wielu wspaniałym osobom, którzy nam bardzo pomogli. W imieniu dzieci oraz własnym serdeczne dziękujemy:

 

 

 

- Pani Lidii Bajorskiej, mamusi naszej Oliwci – za podarowanie dla wszystkich dzieci soczków w kartonikach, wody mineralnej smakowej oraz ręczników papierowych

 

 

 

- Pani Jagodzie Ziębie, mamusi naszego Kubusia – za podarowanie dla wszystkich dzieci wody mineralnej w małych butelkach

 

 

 

- Panu Michałowi Krajanowskiemu, tatusiowi naszego Wojtusia – za przekazanie drewna potrzebnego do upieczenia kiełbasek

 

 

 

- Państwu Ryszardowi i Renacie Sowa, dziadziom naszego Kamilka -  za nieodpłatne zorganizowanie autokaru i przewiezienie dzieci na wycieczkę oraz pomoc w opiece nad dziećmi.

 

 

 

Cieszymy się, że otacza nas wielu ludzi o wielkich sercach, gdyż dzięki nim organizacja wielu przyjemności dla naszych przedszkolaków staje się o wiele łatwiejsza. Za ten piękny gest wszystkim Państwu, którzy pomogli w sprawach organizacyjnych związanych z wycieczką - raz jeszcze - serdecznie dziękujemy!

 

 

FAMILIADA 2014

 

Dzień Dziecka to święto szczególne w naszym Przedszkolu. Od kilku lat organizowane jest ono jako tzw. „Familiada” czyli Festyn Rodzinny lub święto rodzinne – zabawy  dzieci wspólnie z rodzeństwem i Rodzicami. W tym roku nasza „Familiada” odbyła się w poniedziałek 2 czerwca. Zaplanowana była jako festyn rodzinny w ogrodzie przedszkolnym, ale z uwagi na całodniowe opady deszczu została zorganizowana w budynku Przedszkola. Główną niespodzianką, przygotowaną na ten wyjątkowy dzień, było przedstawienie „Pchły Szachrajki” w wykonaniu Rodziców naszych przedszkolaków, które bardzo spodobało się wszystkim oglądającym. Po oglądnięciu wspaniałego przedstawienia wszyscy rozeszliśmy się do sal, gdzie odbyła się dalsza część zabawy. Były pyszne kiełbaski z grilla oraz ciasta upieczone przez mamy naszych przedszkolaków. Później były zabawy dzieci, wspólne rozmowy, podczas których Rodzice mogli się lepiej poznać, wymienić poglądami oraz zaznajomić. Był to bardzo miły i udany dzień dla nas wszystkich.

 


 

"PCHŁA SZACHRAJKA"

 

Dzień Dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu naszego Przedszkola oraz święto bardzo oczekiwane przez naszych wychowanków. Aby to święto uczynić jeszcze wspanialszym, chętni Rodzice oraz nauczycielki, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Przedszkola Nr 13 w Tarnobrzegu, zorganizowali i przygotowali piękne przedstawienie "Pchła Szachrajka" na podstawie utworu Jana Brzechwy, które wystawili podczas tegorocznej "Familiady".

Tytułowa Pchła Szachrajka całe życie spędzała na robieniu wszystkim wokół dziwnych psot i figli. To w cukierni, po zamówieniu 30 rurek z kremem zjadła tylko jedną, a z pozostałych wyjada krem. Innym razem zjawia się w sklepie tekstylnym z zamiarem kupna gustownej tkaniny, a po długim marudzeniu nic nie kupując - kradnie kwiaty z materiału, które następnie sadzi w swym ogródku. Kolejnym razem umawia się z panną Kiką, która chce uczyć się języka angielskiego - a uczy ją języka pchlego. Następnie tytułowa Pchła Szachrajka, uczestnicząc w wielu balach karnawałowych, wspólnie ze swoimi koleżankami zostaje przez nie wyśmiana i wyszydzona i wpada w wielką wściekłość. Planując zemstę, organizuje bal i zaprasza gości do szerszenia, który nic o tym nie wie. Szerszeń jest bardzo zdenerwowany, gdy niespodziewanie zjawiają się w jego domu goście, a on nie ma ich czym nakarmić. Natomiast Pchła Szachrajka bawi się znakomicie, ale wkrótce trafia do więzienia i staje przed sądem. Ale i tu udaje jej się cało wyjść z opresji, gdyż sędzia litując się nad Pchłą, która obiecuje poprawę, wypuszcza ją z więzienia. Od tej pory Pchła Szachrajka zmieniła się szalenie i wiedzie przykładne życie, ale tu... nasza bajka się kończy!


Zarówno dzieciom, jak i wszystkim Rodzicom oglądającym inscenizację bardzo spodobał się pomysł takiej organizacji Dnia Dziecka. Wszystkich oglądających bardzo ubawiła i rozweseliła inscenizacja "Pchły Szachrajki". Uczestnikom Familiady bardzo spodobało się to, że w role aktorów wcielili się Rodzice naszych przedszkolaków. My ze swej strony składamy serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla wszystkich Rodziców, którzy brali udział w przedstawieniu oraz przygotowaniu pięknej scenografii. Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu kolejny raz mogliśmy dostarczyć naszym milusińskim wielu niezapomnianych wrażeń i sprawić, że Dzień Dziecka w naszym Przedszkolu znów miał niecodzienny charakter.

A oto osoby bardzo zaangażowane w przygotowanie tej przemiłej niespodzianki dla naszych wychowanków i ich Rodziców:

Pchła Szachrajka - Arkadiusz Błasiak
Woźnica - Kucharz - Janusz Pyka
Kelnerki - Joanna Jochaniak i Izabella Stachowicz-Pyka
Sprzedawca materiałów - Piotr Gospodarczyk
Panna Kika - Iwona Dybus-Grosicka
Koleżanki - Agata Porębska-Szulich i Małgorzata Rokoszewska-Ćwiękala
Szerszeń - Tomasz Golik
Pani Sędzia - Katarzyna Małecka
Narratorzy - Anna Piątek, Agnieszka Wojas i Wojciech Oręziak
Scenografię przygotowały - Malwina Nyk-Walska i Katarzyna Byczek.

Pchła Szachrajka

 

NASI MAJOWI JUBILACI I JUBILATKI!

 

W miesiącu maju swoje piąte urodziny świętowali wspólnie z nami Jasio P., Zuzia i Aneczka. Były piękne życzenia, okazjonalne "Sto lat!" i mnóstwo przepysznych słodkości. Urodziny naszych przedszkolaków przebiegały w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a naszym kochanym jubilatkom i jubilatowi życzymy spełnienia marzeń i wielu radości w życiu!

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY

 

W tym roku uroczystość "Dnia Mamy i Taty" zorganizowana była w Środowiskowym Domu Kultury w dniu 23 maja 2014 roku. Zaproszeni zostali na nią wszyscy Rodzice naszych przedszkolaków, gdyż występowały w kolejności dzieci z poszczególnych grup wiekowych, zaczynając od naszych kochanych trzylatków. Nasze Motylki zaprezentowały najpierw układ taneczny do utworu "Gangam style". Po nim przedstawiły piękny program słowno-muzyczny, na który to składały się piosenki, wiersze oraz inscenizacje okolicznościowe. Na koniec były piękne życzenia dla Rodziców w formie wiersza: "Drodzy Rodzice, kochani, mili chcemy byście zawsze uśmiechnięci byli...". Po życzeniach był czas na obdarowanie Rodziców upominkami przygotowanymi przez dzieci. Po występach miał miejsce słodki poczęstunek przygotowany przez nasze kochane Mamy. Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej i życzliwej atmosferze, a nasi kochani Rodzice byli zachwyceni zarówno uroczystością, jak i upominkami, które przygotowały specjalnie dla nich Ich dzieci.

 

 

JAK PRZYGOTOWYWALIŚMY UPOMINKI
DLA NASZYCH KOCHANYCH RODZICÓW!

 

Już dwa tygodnie, przed zaplanowaną uroczystością z okazji "Dnia Mamy i Taty" zabraliśmy się z ogromnym entuzjazmem i zapałem do pracy. Zdawaliśmy sobie doskonale sprawę z tego, że pracy jest bardzo dużo, musieliśmy bowiem przygotować scenariusz uroczystości, rozdzielić role i oczywiście się ich nauczyć, przygotować rekwizyty do inscenizacji, nauczyć się piosenek i tańca, a przede wszystkim przygotować upominki dla naszych kochanych Rodziców. Z kolorowej masy solnej robiliśmy naszyjniki dla naszych Mam, zaś dla Tatusiów przygotowaliśmy przywieszki - breloczki do kluczy. Nasze sprytne Motylki samodzielnie wycinały z masy solnej serduszka (do naszyjników i breloczków), a następnie ozdabiały je ziarenkami i nasionkami przyniesionymi wcześniej z domów. Następnie, po wypieczeniu serduszek i zawieszeniu ich na kolorowych sznureczkach - pozostało nam spakowanie upominków. Zrobiliśmy również kolorowe obrazy dla Rodziców z wiosennych kwiatów, które nasze czterolatki samodzielnie kolorowały i ozdabiały. Myślimy, że takie prezenty, bardzo spodobają się naszym Rodzicom. Wierzymy też, że wręczając upominki i składając życzenia choć w niewielkim stopniu podziękujemy Rodzicom za Ich ogromną miłość!

 

 

"KOSZYCZEK WIELKANOCNY"
- KOLEJNY WIELKI SUKCES NASZYCH MOTYLKÓW!

 

Nasze Motylki przyzwyczaiły nas, iż w bieżącym roku szkolnym odnosiły sukcesy w konkursach lokalnych, organizowanych najczęściej przez przedszkola w naszym mieście. Tym razem było inaczej, gdyż sukces naszych czterolatków to wyróżnienie naszej pracy plastycznej zatytułowanej "Koszyczek wielkanocny" w wielkim ogólnopolskim konkursie organizowanym przez firmę "Moje Bambino", a noszącym tytuł: "Na tropie wielkanocnych zwyczajów". Konkurs organizowany był dla wszystkich chętnych grup przedszkolnych z całej Polski oraz dla szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęła ogromna ilość prac plastycznych. Oceniane były odrębnie: prace ze szkół i prace wpływające z przedszkoli i przyznane było tylko jedno miejsce 1, 2 i 3 oraz jedno wyróżnienie. Nasza grupa konkurując z ogromną ilością prac, które wpłynęły z przedszkoli z całej Polski, głównie ze starszych grup wiekowych, takich, jak pięciolatki i sześciolatki, osiągnęła ogromny sukces zdobywając zaszczytne "wyróżnienie". Na konkurs należało przygotować ozdobę lub pracę wielkanocną z wykorzystaniem wielu technik plastycznych oraz przesłać ją wraz z opisem poszczególnych etapów przy wykonywanej pracy oraz użytych do jej wykonania produktów papierniczych firmy "Moje Bambino".

W konkursie wygraliśmy "Wiosenny zestaw kreatywny" pomocy do zajęć plastyczno-technicznych oraz piękny dyplom - podziękowanie za udział w konkursie. Jesteśmy bardzo dumne z naszych kochanych czterolatków i życzymy im jeszcze wielu podobnych sukcesów. Otrzymany zaś piękny zestaw pomocy będzie bardzo przydatny i posłuży nam do wielu zajęć plastyczno-technicznych organizowanych w naszej grupie. A oto jak powstawała nasza piękna praca konkursowa i nagroda, jaką wygraliśmy.

 


 

NASI KWIETNIOWI JUBILACI I SOLENIZANCI

 

W kwietniu bardzo uroczyście obchodziliśmy imieniny naszego Wojtusia oraz 5. urodziny Maxia i Kacperka. Tradycyjnie w te uroczyste dni były piękne życzenia, serdeczności oraz wspólnie przez całą grupę odśpiewanie "Sto lat!" Po pięknych życzeniach był słodki poczęstunek dla wszystkich od naszych solenizantów i jubilatów. Uroczystości przebiegały w bardzo milej atmosferze, a naszym milusińskim: Wojtusiowi, Maxiowi i Kacperkowi życzymy wszystkiego najlepszego!

 

 

"JAN PAWEŁ II WSZYSTKIM DOBRZE ZNANY,

A PRZEZ NAS POLAKÓW BARDZO UKOCHANY" -

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO-LITERACKIEGO.

 

W piątek 25 kwietnia w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego adresowanego do wszystkich chętnych Przedszkolaków, Rodziców, Absolwentów oraz Pracowników naszego Przedszkola, a zatytułowanego: "Jan Paweł II wszystkim dobrze znany, a przez nas Polaków bardzo ukochany". Konkurs zorganizowany był z okazji kanonizacji naszego Patrona - błogosławionego Jana Pawła II, a miał na celu zintegrowanie całej społeczności Przedszkola wokół osoby Jana Pawła II. Wśród zaproszonych gości, oprócz uczestników konkursu byli obecni: członkowie Komisji Konkursowej, pani Elżbieta Turbak - inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnobrzeg oraz lokalne media.

Całą uroczystość rozpoczęły dzieci z grupy 5 i 6-latków programem artystycznym zatytułowanym: "Dziękujemy Ci Ojcze Święty". Następnie głos zabrał ojciec Andrzej Bielat z Klasztoru o.o. Dominikanów, który przygotował i poprowadził specjalną modlitwę w intencji wszystkich Przedszkolaków, Ich Rodzin, Absolwentów i Pracowników naszego Przedszkola, zaproszonych gości i wszystkich sympatyków naszej placówki.

Dziękujemy Ci Ojcze Święty

 

 

Po modlitwie członkowie Komisji Konkursowej rozpoczęli wręczanie dyplomów i nagród rzeczowych wszystkim uczestnikom konkursu. Nasza grupa zaprezentowała się bardzo dobrze, zajmując wiele cennych miejsc i wyróżnień w konkursie kanonizacyjnym. I tak:

W I kategorii plastycznej: osoba dorosła, młodzież: I miejsce zdobyła pani Dominika Gospodarczyk - mama naszego Filipka, zaś III miejsce Jagoda Stefaniak - absolwentka naszego Przedszkola i nasza wychowanka.

W II kategorii plastycznej: osoba dorosła z dzieckiem: III miejsce zdobyła praca Krysi Małeckiej z mamą i wyróżnienie praca Kacperka Wiatrosa z mamą.

W III kategorii plastycznej: praca dziecka z pomocą osoby dorosłej: podziękowanie za udział otrzymał Wojtuś Krajanowski z mamą.

W kategorii literackiej - wiersze: III miejsce zdobył wiersz Marysi Golik, zaś wyróżnienia otrzymali: Marysia Śnieżek, Lenka Sewera oraz Jakub i Mikołaj Piątek - absolwenci naszej placówki.


Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszystkich zainteresowanych zaprosiliśmy do oglądania wystawy pokonkursowej, gdzie wyeksponowane zostały prace plastyczne oraz wiersze. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i gratulujemy tak pięknych i wspaniałych prac, zarówno plastycznych, jak i literackich - życząc im jednocześnie sukcesów w kolejnych konkursach.


więcej...

 

POSIEDZENIE KOMISJI KONKURSOWEJ

 

W środę 23 kwietnia 2014 roku w naszym Przedszkolu zebrała się niezależna Komisja Konkursowa po to, aby ocenić prace i wyłonić laureatów konkursu plastyczno-literackiego, organizowanego z okazji kanonizacji naszego Patrona - błogosławionego Jana Pawła II, a zatytułowanego:

 

"JAN PAWEŁ WSZYSTKIM DOBRZE ZNANY,
A PRZEZ NAS POLAKÓW BARDZO UKOCHANY!
"

 

Konkurs organizowany był przez nauczycielki: Annę Piątek, Katarzynę Byczek, Dominikę Mucha oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola Nr 13 w Tarnobrzegu, zaś Komisja Konkursowa obradowała w następującym składzie:

 

  1. Ojciec Andrzej Bielat z klasztoru ojców Dominikanów w Tarnobrzegu - przewodniczący
  2. Pani Alicja Chomka - nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu - zastępca przewodniczącego
  3. Siostra Elżbieta Kęska - nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu - członek
  4. Pani Małgorzata Michalska - logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu - członek
  5. Pani Krystyna Janiszewska - instruktor ceramiki w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu - członek
  6. Pani Małgorzata Rokoszewska-Ćwiękała - przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Przedszkola nr 13 w Tarnobrzegu - członek.

 

Komisja Konkursowa po zapoznaniu się z regulaminem konkursu oraz wszystkimi pracami konkursowymi przystąpiła do ich oceny. Podkreślić należy, iż wszystkie prace były anonimowe i zakodowane (prace zostały podpisane dopiero na potrzeby wystawy oraz uroczystego rozstrzygnięcia konkursu). Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania, gdyż na konkurs wpłynęło 29 prac plastycznych oraz 16 prac literackich (wierszy). Po długich obradach Komisja zdecydowała, iż prace plastyczne oceniane będą w 3 kategoriach: I - osoby dorosłe i młodzież, II - Rodzice z dziećmi, III - Dzieci z pomocą rodziców (dzieci wykonujące prace samodzielnie lub z niewielką pomocą osób dorosłych - Rodziców). Oddzielną kategorię stanowią zaś prace literackie. Po długich i wyczerpujących obradach Komisja Konkursowa oceniła wszystkie prace i wyłoniła laureatów Konkursu. Wszystkim członkom niezależnej Komisji Konkursowej składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas, swoje uwagi i refleksje dotyczące prac konkursowych oraz bardzo owocne obrady.

 


 

"ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA - KAŻDY O WIELKANOCY PAMIĘTA!"

 

To hasło towarzyszyło nam przez cały tydzień poprzedzający święta, kiedy to rozmawiałyśmy z dziećmi o tradycjach wielkanocnych i z wielkim zapałem wykonywaliśmy dekoracje wielkanocne do sali oraz na gazetkę dla Rodziców. Nasze sprytne Motylki ozdabiały pisanki, sylwety baranków i kurczaków różnorodnymi technikami plastycznymi: wydzieranka, wypełnianie roztartą plasteliną, wyklejanie kulkami z bibuły lub waty, wyklejanie kawałkami włóczki, malowanie temperami czy kolorowanie kredkami.

Powstało wiele pięknych prac. Część z nich została wykorzystana na nasz plakat - na gazetkę dla Rodziców w szatni, zaś pozostałymi ozdobiliśmy naszą salę: tablicę i firanki. Gdy wszystko zostało pięknie udekorowane mogliśmy spokojnie czekać na Święta Wielkanocne życząc wszystkim: "Wesołego Alleluja!".

 

 

SPOTKANIE ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

 

W piątek 11 kwietnia odwiedził nasze Przedszkole Strażnik Miejski - inspektor Janusz Pyka, tato naszego Jasia. Pan Janusz zaprezentował dzieciom ubiór i wyposażenie strażnika miejskiego a następnie opowiedział dzieciom na czym polega Jego praca. W dalszej części spotkania, pan Janusz zademonstrował dzieciom bezpieczną postawę w przypadku ataku psa lub innego zwierzęcia oraz opowiadał, jak należy zachować się w takich sytuacjach oraz w przypadku spotkania z innymi nieznanymi przez nas zwierzętami. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznych zabaw przy drogach oraz właściwego z nich korzystania i przekraczania w dozwolonych miejscach. Pan Janusz szczególną uwagę zwrócił na to, jak należy się zachować w kontaktach z nieznajomymi i jak wówczas powinny reagować dzieci. Na zakończenie spotkania przedszkolaki mogły pooglądać elementy wyposażenia Strażnika Miejskiego czyli: kajdanki, tonfę - pałkę wielofunkcyjną oraz czapkę, którą każdy mógł przymierzyć. Był też czas na pytania od dzieci, na które pan Janusz udzielał fachowych i wyczerpujących odpowiedzi. Były również cukierki dla naszych czterolatków. Dziękujemy panu Januszowi za prelekcję, z której nasze przedszkolaczki tak wiele się dowiedziały.


więcej...

 

"BAJKA O ZAMKU DZIKOWSKIM"
I KOLEJNY SUKCES NASZYCH MOTYLKÓW!

 

W środę 9 kwietnia w Przedszkolu Nr 2 w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego zatytułowanego: "Bajka o Zamku Dzikowskim" organizowanego przez to Przedszkole. Zadaniem wszystkich grup przedszkolnych składających bajki do konkursu, było napisanie rymowanej bajki o Zamku Dzikowskim i zilustrowanie jej przez dzieci. Na konkurs wpłynęło łącznie 18 prac z tarnobrzeskich przedszkoli, napisanych głównie przez dzieci z grup starszych: 5 i 6-latków. Na tak dużą ilość prac konkursowych, przyznano tylko po jednym miejscu I, II i III oraz trzy wyróżnienia. Jedno z wyróżnień wraz z ogromnymi gratulacjami zdobyła zasłużenie nasza grupa "Motylków". Biorąc pod uwagę fakt, iż była to jedna z najmłodszych grup konkursowych oceniana na równi z grupami 5 i 6-latków, to należy obiektywnie przyznać, że to naprawdę wielki sukces naszych kochanych czterolatków. W imieniu całej naszej grupy, nagrodę i gratulacje od Naczelnik Wydziału Edukacji - Pani Anny Czaplińskiej oraz Dyrektora Przedszkola Nr 2 - Pani Alicji Gil przyjmowała nasza Ania. Otrzymaliśmy dyplom, piękną książkę z bajkami oraz kolorową pisankę. Jesteśmy bardzo dumne z naszych wspaniałych Motylków i życzymy im wielu kolejnych sukcesów.

 

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIE

 

Składamy serdeczne podziękowanie Pani Małgorzacie Rokoszewskiej-Ćwiękała - mamusi Ani z naszej grupy, za pomoc w redagowaniu, oprawianiu oraz przygotowaniu książeczki zatytułowanej "Bajka o Zamku Dzikowskim", którą wspólnie z nami napisały oraz ilustrowały dzieci z naszej grupy. Bajkę przygotowaliśmy na konkurs literacki, zorganizowany przez Przedszkole Nr 2 w Tarnobrzegu. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Małgosi za pomoc oraz ogromny wkład pracy.

 

Bardzo wdzięczne nauczycielki i dzieci z grupy Motylków

 

 

W POSZUKIWANIU WIOSNY?
- WYCIECZKA DO NADWIŚLAŃSKICH OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH

 

We wtorek 1 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę, aby poszukać oznak wiosny w przyrodzie. Miejscem docelowym naszej wycieczki były nadwiślańskie ogródki działkowe. Idąc w kierunku działek i rozglądając się uważnie, zaobserwowaliśmy kwitnące na żółto krzewy forsycji i obsypane białymi kwiatami drzewa śliwek mirabelek. Zakwitło też wiele wiosennych kwiatów, a były to: fiołki, stokrotki, pierwiosnki, tulipany, sasanki, krokusy, hiacynty oraz żonkile. Widzieliśmy też ptaki, które szukały pożywienia i zbierały suche trawki potrzebne do budowy gniazd.

Gdy dotarliśmy na miejsce, nasi znajomi działkowicze, z którymi byliśmy umówieni, pokazali dzieciom narzędzia potrzebne do uprawy, hodowli i pielęgnacji roślin oraz nasiona i cebule warzyw i kwiatów, które już niedługo będą wysiewane i sadzone. Ogromną atrakcją dla dzieci była możliwość wypróbowania, jak działają wybrane narzędzia ogrodowo-działkowe, oczywiście pod czujnym okiem osób dorosłych.

I tak, po wnikliwych obserwacjach przyrodniczych, wzbogaconych bezpośrednim działaniem i nowymi wiadomościami, wróciliśmy do naszego Przedszkola. Oczywiście szukaną przez nas Wiosnę odnaleźliśmy i zapewne długo jeszcze będziemy o naszych poszukiwaniach pamiętać.

 

 

WIOSENNE ZASIEWY W KĄCIKU PRZYRODY

 

W środę 2 kwietnia na zajęciu technicznym nasze Motylki sadziły i wysiewały nasiona i rośliny w kąciku przyrody. Ponieważ na dworze zrobiło się wiosennie i zielono pomyśleliśmy, że będzie fajnie, jak i w naszej sali na dobre zagości wiosna. Po przygotowaniu ziemi w doniczkach i skrzyniach ochoczo zabraliśmy się do pracy. Nasze sprytne czterolatki same sadziły cebulę, pietruszkę i rzepę oraz wysiewały nasiona grochu i fasoli. Po skończonej pracy pozostało nam jedynie zrobić porządki, umyć ręce i z niecierpliwością czekać, aż w naszym kąciku przyrody zrobi się zielono i bardzo wiosennie. 

 

NASZE MARCOWE SOLENIZANTKI I JUBILATKI

 

W marcu obchodziliśmy uroczyście imieniny Krysi oraz 5-te urodziny Tosi. Były wspaniałe słodkości, mnóstwo serdeczności, piękne życzenia i oczywiście nasza okazjonalna piosenka "Sto lat!" - odśpiewana przez całą naszą grupę. Uroczystości przebiegały w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a naszym milusińskim: Krysi i Tosi - życzymy wszystkiego najlepszego!

 


 

JESZCZE O PSZCZOŁACH

 

Przez cały ubiegły tydzień rozmawiałyśmy z naszymi czterolatkami o pszczołach. Dzieci poznały budowę i zwyczaje pszczoły miodnej oraz kilku przedstawicieli rodziny pszczołowatych, takich jak: trzmiel, murarka i obrostka. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, jak ważna jest ochrona pszczół, gdyż populacja tych niezwykle pożytecznych owadów ciągle maleje. Aby jak najlepiej przybliżyć dzieciom tę trudną dla nich tematykę, większość naszych działań prowadziłyśmy w formie zabawowej. Dzieci poznały wiersze o pszczołach, słuchały piosenki "Pszczółka Maja" i bawiły się w zabawę "Pszczoły w ogrodzie", gdzie rolę pszczółek zgodziły się odegrać: Marysia i Gabryś; pozostałe zaś dzieci były kwiatami.

Czterolatki kolorowały również wiele obrazków dotyczących omawianej tematyki.

Uwieńczeniem naszych działań było wykonanie plakatu zatytułowanego:
"Do naszego ogrodu przyleciały pszczoły", który zdobi naszą tablicę w szatni.

 

 

ROBIMY PRZESTRZENNE PSZCZOŁY

 

We wtorek 25 marca na zajęciu technicznym robiliśmy przestrzenne pszczoły. Rolki po papierze toaletowym oklejały nasze czterolatki naprzemiennie paskami: żółtym i brązowym i w taki sposób powstał tułów pszczoły. Kolejnym etapem pracy było rysowanie i kolorowanie kredkami elementów głowy, doklejanie czułek i łączenie głowy z tułowiem. Pozostało nam jedynie doklejenie z tyłu tułowia skrzydeł i nasze pszczółki były gotowe. Nasze czterolatki były bardzo zaabsorbowane wykonywaną pracą, która sprawiła im wiele radości. Po skończonej pracy dzieci bardzo długo oglądały gotowe pszczółki swoje oraz kolegów z grupy.

Z naszymi pięknymi, własnoręcznie wykonanymi owadami zrobiliśmy sobie zdjęcie,
a następnie pszczółkami udekorowaliśmy naszą salę, która zyskała wiosennego kolorytu i wyglądu.

 

 

"TRZYMAJ ZDROWIA STRONĘ" - WYSTĘP STARSZAKÓW

 

We wtorek 25 marca oglądaliśmy program słowno - muzyczny, zatytułowany: "Trzymaj zdrowia stronę", który nasze starszaki przygotowały na Przegląd Małych Form Teatralnych do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu. Główni bohaterowie programu: Zdrowik, Czyścioszek, Sportuś oraz Witaminek przypomnieli nam, że należy dbać o higienę, zdrowo się odżywiać i uprawiać sport, aby być zdrowym i prawidłowo się rozwijać.

Trzymaj zdrowia stronę

 


 

ZIELONYM KOLOREM WITAMY WIOSNĘ!

 

21 marca w piątek wszystkie nasze przedszkolaki oficjalnie witały Wiosnę. Do Przedszkola przyszliśmy ubrani na zielono i od samego rana radośnie się bawiliśmy, aby jak najmilej powitać tę bardzo lubianą i długo wyczekiwaną przez dzieci porę roku. Były wspólne zabawy przy muzyce, nasze Biedronki zaprezentowały nam piękne wiersze o wiośnie, a pani Kasia rozdała wszystkim przedszkolakom po gałązce bazi. Później były radosne, wiosenne tańce i wspólne zdjęcie w zielonych ubrankach z kukłą Marzanny.


Po zabawach w Przedszkolu wybraliśmy się na wspólny spacer po mieście z grzechotkami i kołatkami, aby głośno i radośnie powitać Wiosnę. Po przyjściu do Przedszkola Marzannę zakopaliśmy w piaskownicy, ale bardzo szybko z niej zniknęła. Po tym poznaliśmy, że Wiosna jest gotowa, aby na dobre u nas zagościć.

 

 

Po południu również bawiliśmy się "na zielono". Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o tematyce wiosennej m.in.: "Leci marzec" i "Maszeruje wiosna". Wspaniale bawiliśmy się przy zbiorowej pracy plastycznej, gdzie wspólnie z naszymi Motylkami z kolorowych serwetek wykonaliśmy "Wiosenną łąkę". Cały nasz zielony dzień upłynął nam bardzo szybko i niezwykle miło. Mamy nadzieję, że Wiosna tak mile przez nas powitana zagości u nas na dobre i będzie nas rozpieszczać piękną pogodą.więcej...


 

"KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW"

 

W poniedziałek 17 marca przebywał w naszym Przedszkolu Teatr "Aster" z przedstawieniem dla dzieci: "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Nasze przedszkolaki z uwagą i zainteresowaniem oglądały tę dobrze znaną bajkę, zagraną tym razem przez kukiełki.

więcej...


 

WYCIECZKA DO DZIKOWA

 

W środę 12 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Dzikowa, w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Pierwszym obiektem, który oglądaliśmy wspólnie z naszymi Motylkami, był odnowiony Zamek Dzikowski, w którym kiedyś mieszkała rodzina Tarnowskich. Naszym przedszkolakom bardzo podobała się ta zabytkowa budowla - rozmawiałyśmy z nimi o tym, z jakich części jest zbudowana. Uwagę dzieci zwrócił również zegar słoneczny.

Następnie wybraliśmy się na spacer po parku dzikowskim w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Nasze zainteresowanie wzbudziła budząca się do życia wiosenna przyroda. Z uwagą dzieci oglądały młode listki trawy, pierwsze wiosenne kwiaty oraz nabrzmiałe pączki na gałęziach drzew, z których niebawem rozwiną się listki.


Dzieci oglądały piękne fioletowe krokusy i słuchały radosnego śpiewu ptaków.
Wycieczka okazała się dla naszych czterolatków męcząca, ale bardzo ciekawa i pouczająca.


 


 

WIZYTA SIOSTRY JANINY DZIERŻEK W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

W piątek 28 lutego odwiedziła naszych przedszkolaków siostra Janina Dzierżek - Służebniczka Starowiejska z pogadanką zatytułowaną: "Błogosławiony Edmund Bojanowski - człowiek serdecznie dobry!". Siostra Janina przedstawiła dzieciom elementy życiorysu błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, koncentrując się głównie na jego społecznej działalności i opiece nad dziećmi biednymi i osieroconymi. Przedszkolaki dowiedziały się wielu faktów z życia Edmunda Bojanowskiego - wielkiego działacza społecznego oraz twórcy ochronek wiejskich dla dzieci osieroconych. Siostra opowiadała naszym przedszkolakom również o swojej pracy z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz o pracy z dziećmi w krajach afrykańskich. Dzieci uczyły się wspólnie z siostrą śpiewając jedną z przyśpiewek afrykańskich. Dla naszych wychowanków była to kolejna lekcja o tym jak bardzo ważne w życiu jest dobro oraz chęć pomocy ludziom, głównie tym pokrzywdzonym przez los.


 


 

"LEGO PRZYGODA" - WYJŚCIE DO KINA NA FILM

 

26 lutego wraz z grupami 5 i 6-latków, wybraliśmy się do kina w Tarnobrzeskiem Domu Kultury na najnowszy film dla dzieci, zatytułowany "Lego Przygoda". Akcja filmu rozgrywa się w świecie figurek LEGO i opowiada niezwykłe przygody Emmeta - przeciętnej figurki LEGO, który zostaje wzięty za legendarnego budowniczego i wybrany do ocalenia świata. W ten sposób dołącza Emmet do drużyny, która ma powstrzymać złowrogiego tyrana - Lorda Biznesa, a jest do tej misji kompletnie nieprzygotowany. W filmie pojawiają się najpopularniejsze figurki LEGO oraz zupełnie nowe postaci, w wyjątkowym świecie zbudowanym z klocków LEGO. Film jest piękną animacją, która łączy elementy komedii i filmu akcji, a kończy się oczywiście zwycięstwem dobra nad złem. Nasze przedszkolaki z ogromną uwagą oglądały film, który bardzo im się podobał. Dla niektórych dzieci było to pierwsze wyjście do kina. Uatrakcyjnieniem zaś były okulary, w których oglądaliśmy film, gdyż był on w technologii 3D.

 


 

WYCIECZKA DO SALONU FRYZJERSKIEGO I GABINETU KOSMETYCZNEGO

 

W piątek 21 lutego, wraz z naszymi Motylkami wybrałyśmy się na wycieczkę do Salonu Fryzjerskiego "Fashion" w Tarnobrzegu oraz mieszczącego się obok Gabinetu Kosmetycznego. Ponieważ przez cały tydzień rozmawiałyśmy z dziećmi o pracy fryzjera lub fryzjerki chciałyśmy, aby dzieci w bezpośredni sposób poznały ten zawód oraz wszystkie narzędzia i urządzenia potrzebne do jego wykonywania. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały wyposażenie salonu fryzjerskiego, a Pani Ania opowiadała dzieciom o pracy fryzjerki pokazując wszystkie urządzenia i przedmioty, które są niezbędne do wykonywania tegoż zawodu. Następnie Pani Ania w bezpośredni sposób zademonstrowała wszystkie czynności podczas "strzyżenia i ułożenia fryzury". Jako modelka zgodziła się wystąpić nasza Pani Beatka, której Pani fryzjerka myła, podcinała, a następnie układała włosy - pokazując i opowiadając dzieciom o każdej wykonywanej czynności. Przedszkolaki w bezpośredni sposób poznały pracę fryzjerki, która im się bardzo spodobała. Dla upamiętnienia tego faktu zrobiłyśmy naszym przedszkolakom pamiątkowe zdjęcia z Panią fryzjerką i naszą Panią Beatką w "nowej fryzurze".


Następnie wraz z dziećmi przeszłyśmy do mieszczącego się obok Gabinetu Kosmetycznego. Tu również Pani Monika - kosmetyczka, bardzo dokładnie opowiedziała dzieciom o swojej pracy i pokazała wszystkie urządzenia mieszczące się w gabinecie kosmetycznym. Po przedpołudniu pełnym wrażeń, dziękując Pani Ani i Monice, wróciliśmy do naszego Przedszkola na obiad. Dzieci bardzo długo dzieliły się doświadczeniami i spostrzeżeniami z wycieczki, bawiąc się w godzinach popołudniowych oczywiście w panie fryzjerki i kosmetyczki.

 


 

TARNOBRZESKIE WODOCIĄGI Z WIEDZĄ DLA NAJMŁODSZYCH

 

W czwartek 20 lutego odwiedzili nas pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów z programem edukacyjnym przeznaczonym dla małych odbiorców. We wstępie Panie przypomniały dzieciom, jak ważna jest woda i uzmysłowiły, iż zasoby wody słodkiej są coraz mniejsze i wodę powinniśmy oszczędzać wszyscy, zarówno dorośli, jak i dzieci. Następnie Panie zademonstrowały szereg bardzo ciekawych doświadczeń z wodą i innymi przedmiotami. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego na przykład jajko opada na dno szklanki w zwykłej wodzie, natomiast w wodzie słonej unosi się na jej powierzchni. Dzieci obserwowały, jak obrana ze skórki pomarańcza opada na dno naczynia z wodą, podczas gdy pomarańcza ze skórką wypływa na powierzchnię. Przedszkolaki obserwowały, jak reagują inne ciała i przedmioty zanurzone w wodzie oraz jak woda zmienia kolor pod wpływem różnych substancji i odczynników. Dzieci również mogły samodzielnie wykonać wiele ciekawych doświadczeń, co szczególnie im się spodobało.

Na zajęciu był też obecny Pan Kropelka, z którym na zakończenie bardzo ciekawych doświadczeń zrobiliśmy sobie zdjęcie. Po spotkaniu nasze przedszkolaki otrzymały pamiątkowe naklejki, kolorowanki oraz słodycze. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom "Tarnobrzeskich Wodociągów" za tak piękne spotkanie, obfitujące w wiele niespodzianek i przemiłych atrakcji dla dzieci.

więcej...


 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

17 lutego obchodzony jest "Światowy Dzień Kota", a ponieważ jest to bardzo lubiane przez dzieci zwierzątko, więc i my bawiliśmy się tego dnia w "kocie zabawy". Zapoznałyśmy dzieci ze zwyczajami i ulubionymi przysmakami kotów. Bawiliśmy się w zabawy: "Kotek pije mleko" i  robiliśmy "koci grzbiet". Następnie dzieci poznały piękne opowiadanie Heleny Bechlerowej zatytułowane: "Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował".

Na zakończenie naszych kocich zabaw, dzieci kolorowały kotki
i dorysowywały brakujące elementy kotom dużym i małym.

Naszym czterolatkom bardzo podobały się zajęcia i zabawy o kotkach,
ponieważ dzieci z wielką sympatią wypowiadały się przez cały dzień o tym wydarzeniu.

 


 

"WIWAT WALENTYNKI!"

 

"Wiwat Walentynki,
chłopcy i dziewczynki!
"

 

To zawołanie towarzyszyło nam 14 lutego bardzo często, ponieważ tego dnia zebraliśmy się wszyscy w sali sześciolatków na "Balu walentynkowym". Zaraz po śniadaniu, ubrani w czerwone stroje i z pięknymi serduszkami na szyjach, udaliśmy się do naszych starszych kolegów na zabawy i konkursy walentynkowe, które przygotowały dla nas w tym roku, panie: Marta i Karolina. Były pląsy, tańce i zabawy przy muzyce. Był quiz na znajomość zakochanych lub zaprzyjaźnionych par znanych dzieciom z bajek. Układaliśmy również wielkie serce z kolorowych szarf. Odbyła się konkurencja taneczna, podczas której nasze dzielne czterolatki tańczyły w parach trzymając baloniki między brzuszkami, tak, aby nie wypadły podczas tańca. Wszystkie dzieci biorące udział w konkurencjach walentynkowych częstowane były pysznymi ciasteczkami w kształcie serduszek.


Całe przedpołudnie upłynęło nam na miłych zabawach i konkursach. Po południu zaś zajadaliśmy pyszne ciasteczka, cukierki i różnorodne słodycze, które specjalnie na tę okazję przygotowali nam Rodzice naszych przedszkolaków. Kolorowaliśmy też obrazki i kolorowanki o tematyce walentynkowej oczywiście!


więcej...

 

"JAŚ I MAŁGOSIA" - TEATRZYK

 

13 lutego z inicjatywy Firmy ciepłowniczej ECO Tarnobrzeg, gościł w naszym Przedszkolu Teatr Eko Studio z Opola z przedstawieniem dla dzieci zatytułowanym: "Jaś i Małgosia - historia znana przez wszystkich lubiana". Dzieci z ogromną uwagą śledziły historię o "Jasiu i Małgosi" dobrze znaną z bajek, ale z wieloma uwspółcześnionymi wątkami. W prezentowanym teatrzyku bowiem pojawił się: Czerwony Kapturek, Wiewiór z "Epoki Lodowcowej" oraz bardzo lubiane "Pingwiny z Madagaskaru". Ciekawym rozwiązaniem był fakt, iż poza aktorami pojawiły się w przedstawieniu kukiełki. Teatrzyk bardzo spodobał się naszym przedszkolakom i na pamiątkę zrobiliśmy sobie zdjęcia z głównymi bohaterami w nim występującymi. A dodatkowym przemiłym akcentem były przepiękne bajeczki "Czerwony Kapturek w mieście", które firma ECO Tarnobrzeg podarowała wszystkim dzieciom z naszej placówki, za które serdecznie dziękujemy naszym ofiarodawcom.

więcej...


 

"KRÓLOWA ŚNIEGU" - TEATRZYK

 

We wtorek 11 lutego odwiedzili nas aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych "Art-Re" w Krakowie, którzy przygotowali i przedstawili dla naszych przedszkolaków teatrzyk: "Królowa Śniegu", na podstawie znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Wszystkie dzieci z naszego Przedszkola z ogromnym zainteresowaniem i uwagą oglądały przygody głównych bohaterów przedstawienia: Kaja i Gerdy. Dzielna Gerda wyrusza na poszukiwanie Kaja, który zostaje porwany przez Królową Śniegu do jej "Lodowego Pałacu". Po drodze do Pałacu Królowej Śniegu dziewczynka przeżywa wiele dziwnych i niebezpiecznych przygód. Rozmawia z niezwykłym Krukiem, który to zaprosił i naszych przedszkolaków do "Kruczej Akademii" na naukę krakania. Następnie Gerda odwiedza Pałac Księcia, który ofiarowuje jej karocę zaprzężoną w konie i ciepłe ubranie, aby dziewczynka szybciej odnalazła i uwolniła brata. Na trasie swojej wędrówki napotyka również Gerda groźnego Rozbójnika i w końcu dociera do Pałacu Królowej Śniegu, skąd uwalnia Kaja i razem wracają do domu. Po wielu perypetiach i dziwnych przygodach wszystko się dobrze kończy, a nasi bohaterowie, jak to w bajkach i baśniach bywa - żyją długo i szczęśliwie.

Po emocjach związanych z przedstawieniem pozostało nam jedynie uwiecznić ten fakt
i wraz z głównymi bohaterami zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie!

więcej...


 

"ZIMA LUBI DZIECI" - PRZEDSTAWIENIE NASZYCH 6-LATKÓW

 

W poniedziałek 10 lutego nasze sześciolatki przedstawiły wszystkim przedszkolakom z naszego Przedszkola piękny program słowno-muzyczny zatytułowany: "Zima lubi dzieci", który prezentowały podczas 23 edycji Koncertu Charytatywnego "Wszystkie dzieci nasze są" w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Program zimowy oglądaliśmy z uwagą i wielkim zainteresowaniem. Była i dostojna Pani Zima, śnieżynki, bałwanki, dzieci w zimowych strojach oraz inne postacie. Prezentowane piosenki, tańce i wiersze pięknie współgrały z zimową aurą na dworze i z obfitymi opadami śniegu, które dało się zaobserwować z okien Przedszkola. Zimowa pogoda tworzyła piękną scenografię do występu naszych starszaków, którym serdecznie dziękujemy za piękny program artystyczny.

 


 

NASI STYCZNIOWI JUBILACI

 

W styczniu swoje 5. urodziny świętował wspólnie z nami Kamilek. Były piękne życzenia i wspólnie odśpiewane "Sto lat!" dla naszego Jubilata, który częstował nas czekoladowymi cukierkami. Życzenia Kamilkowi złożyła również Pani Ania Czaplińska - Naczelnik Wydziału Edukacji, która tego dnia gościła w naszym Przedszkolu.

 

 

ZIMOWE WYJŚCIE DO KINA

 

W czwartek 23 stycznia wspólnie z kolegami i koleżankami ze starszych grup w naszym Przedszkolu wyszliśmy do kina w TDK-u, na projekcję bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Z ogromną uwagą i zainteresowaniem oglądaliśmy bardzo fajne polskie bajki: "Bolek i Lolek", "Reksio", "Porwanie Baltazara Gąbki" i "Myszka i mucha".

Po projekcji bajek w pogodnych nastrojach wybraliśmy się na zimowy spacer.

 

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIE!

 

Składamy serdeczne podziękowanie Pani Lidii Bajorskiej - mamusi Oliwci z naszej grupy, za podarowanie pięknych kalendarzy ściennych dla wszystkich grup w naszym Przedszkolu oraz za podarowanie przepięknych strojów, które bardzo wzbogacą garderobę przedszkolną. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Lidzi za ten miły i piękny gest.

Bardzo wdzięczne nauczycielki i dzieci z grupy Motylków

 

 

JASEŁKA DLA KOCHANYCH BABĆ I DZIADZIÓW

 

W tym roku nieco wcześniej, bo już 14 stycznia świętowaliśmy "Dzień Babci i Dziadzia". Wraz ze wszystkimi grupami z naszego Przedszkola przygotowałyśmy wspaniałe "Jasełka", które przedstawiły dzieci w sali widowiskowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury, licznie przybyłym na zaproszenie naszych przedszkolaków kochanym gościom - czyli Babciom i Dziadziom. Na scenie pojawiły się główne postacie Jasełek, czyli: Maryja, Józef i Dzieciątko Jezus. Były też aniołki i diabełki, zły Herod i Trzej Królowie oraz pasterze i zwierzątka, które przybyły, aby oddać pokłon Dzieciątku. Były też dzieci, nasze kochane maluszki, które złożyły Jezusowi serduszka w darze.

Po Jasełkach, przeplatanych pięknymi kolędami i pastorałkami, nadszedł czas na życzenia dla naszych kochanych gości. Były więc piękne wiersze i piosenki okolicznościowe przygotowane i prezentowane przez wszystkie przedszkolne grupy. Aż nadszedł czas na życzenia indywidualne i upominki, które dzieci w Przedszkolu przygotowały dla swoich kochanych Dziadków. Magia wielkiej sceny, okolicznościowej dekoracji, pięknych strojów naszych przedszkolaków i wspaniale zaprezentowanych i odegranych ról sprawiły, że był to wyjątkowy Dzień Babci i Dziadzia. Natomiast łzy szczęścia i podziękowania dla nas i przedszkolaków od kochanych gości były dla nas cudowną nagrodą za trud włożony w przygotowanie całej uroczystości. Naszym kochanym Babciom i Dziadziom, życzymy wielu jeszcze takich wzruszających uroczystości, jak najwięcej zdrowia i oczywiście tradycyjnych "Stu lat!".

więcej...

 

"PLANETARIUM JUPITER"

 

Jeszcze w naszych główkach brzmiały dźwięki muzyki i nogi same podrywały się do tańca, a już czekały na nas kolejne atrakcje. W następny dzień po Balu Karnawałowym przyjechało do nas "Planetarium Jupiter". Była to ogromna kopuła w kształcie balonu, do której wchodziliśmy z wielką ciekawością. Gdy już weszliśmy i wygodnie położyliśmy się na materacach, czekała nas mini-lekcja nauki astronomii. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o kosmosie i wszechświecie opowiedzianych w bardzo przystępny sposób. Oglądnęliśmy film o zwykłej gwiazdce, która okazała się być Słońcem. Był też film o dinozaurach w wersji 3D, który oglądaliśmy w specjalnych okularach.

 

 

BAL KARNAWAŁOWY W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

"W karnawale same bale,
zatem bawmy się wspaniale!"

 

Ta dewiza towarzyszyła nam przez cały dzień, w środę 8 stycznia 2014 roku, kiedy to w naszym Przedszkolu organizowany był Bal Karnawałowy. Już od samego rana w naszej sali witałyśmy różnorodne postacie z bajek. Wśród chłopców dominowały stroje policjantów, strażaków i piratów, natomiast u dziewczynek najczęściej pojawiały się stroje księżniczek, królewien oraz wróżek.

Przez cały dzień trwała wspaniała zabawa, do której przygrywał nam Pan Paweł. Poza tańcami organizowane były różnorodne zabawy przy muzyce, takie, jak: "Uciekaj myszko...", "Dwóch tańczyć nie umiało", "Jedzie pociąg", "Mam chusteczkę haftowaną" i wiele innych.

Po tańcach był też czas na krótki wypoczynek oraz słodki poczęstunek, o który to zatroszczyły się Mamy naszych przedszkolaków, przygotowując wiele ciast i ciasteczek. Cały dzień upłynął nam we wspaniałych nastrojach i przy dobrej zabawie. Niestety, na kolejny bal musimy poczekać do następnego roku.

więcej...

 

 

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIE!

 

Składamy serdeczne podziękowanie Państwu: Karolinie i Tomaszowi Golik - rodzicom Marysi, za zakupienie i podarowanie żywej choinki dla naszej grupy. Choinka prezentuje się wspaniale, pięknie ozdabia naszą salę i wprowadza nas wszystkich w miłą świąteczno-zimową atmosferę. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za tak miły gest.

 

Bardzo wdzięczne dzieci i nauczycielki z grupy Motylków

 

 

NASZE GRUDNIOWE JUBILATKI

 

W miesiącu grudniu, wspólnie z nami w Przedszkolu obchodziły swoje czwarte urodziny aż trzy dziewczynki z naszej grupy: Krysia, Olunia oraz Lenka. Było dużo radości i serdeczności, piękne życzenia oraz nasza urodzinowa piosenka. Były pyszne pierniczki, czekoladowe cukierki oraz tort. Znaczkiem Lenki w Przedszkolu jest "biedronka" i Jej tort urodzinowy był w kształcie biedronki. Zachwycił on wszystkich zarówno wyglądem, jak i smakiem i wszystkie nasze "motylkowe łakomczuszki" prosiły po kilka dokładek. Naszym wspaniałym Jubilatkom życzymy wszystkiego najlepszego! 

 

"NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA"
- ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

 

We wtorek 17 grudnia 2013 r. odbyło się rozstrzygnięcie II Edycji Konkursu Plastycznego pt.: "Najpiękniejsza choinka" organizowanego przez Przedszkole nr 7 w Tarnobrzegu. Prace plastyczne rozpatrywane były w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze - 3 i 4-letnie oraz dzieci starsze - 5 i 6-letnie. Na konkurs swoje prace złożyły dzieci ze wszystkich tarnobrzeskich przedszkoli. Wielkim sukcesem i bardzo miłą niespodzianką było zajęcie III miejsca przez Marysię Śnieżek z naszej grupy w kategorii dzieci młodszych. Bardzo dobrze oceniona została również praca Milenki Oleksy z grupy 6-latków, która zdobyła wyróżnienie.

Po uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, wspólnie z dziewczynkami oglądnęłyśmy "Przedstawienie Bożonarodzeniowe", przygotowane przez pięciolatki z tamtejszego Przedszkola. Był też czas na słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia. Jesteśmy bardzo dumne z wychowanek naszego Przedszkola i serdecznie Im gratulujemy!


 

 

"PIPPI WĘDROWNICZKA" - TEATRZYK

 

W poniedziałek 9 grudnia, gościliśmy w naszym Przedszkolu teatr "URWIS", który przygotował dla dzieci przedstawienie zatytułowane: "Pippi Wędrowniczka". Z zapartym tchem oglądaliśmy przygody dzielnej Pippi, która wędrując po świecie przeżywała coraz to nowe przygody i poznawała nowe kraje, mieszkających w nich ludzi, ich stroje i kulturę. Aktorzy bardzo chętnie zapraszali dzieci do udziału w przedstawieniu, w którym to uczyliśmy się między innymi: "tańca hawajskiego" oraz piosenki, którą śpiewała główna bohaterka, odwiedzając kolejne - nowe kraje i kontynenty.

Po przedstawieniu, wspólnie z aktorami zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.


więcej...


 

MIKOŁAJ ODWIEDZA NASZE MOTYLKI

 

Bardzo długo czekaliśmy na ten niezwykły dzień, w wielkim napięciu i z niepewnością, czy przypadkiem Mikołaj o nas nie zapomni. 6 grudnia przyszliśmy do Przedszkola pięknie wystrojeni - dominował oczywiście kolor czerwony. W pięknych strojach i "mikołajkowych czapeczkach" na głowach wypatrywaliśmy w kierunku drzwi i okien w oczekiwaniu na naszego miłego gościa.

Niedługo po śniadaniu przybył do naszej sali Mikołaj - oczywiście z workami pełnymi prezentów. Z radością i wzruszeniem przywitaliśmy naszego niecodziennego gościa wierszem i piękną piosenką. Były oczywiście rozmowy z Mikołajem i wspólne tańce. Po wspólnych rozmowach, tańcach i zabawach nadszedł czas na prezenty, których w tym roku było niezwykle dużo. Były prezenty indywidualne dla każdego przedszkolaczka, ale było bardzo dużo upominków i zabawek do naszej sali, aby mogły się nimi bawić wszystkie nasze czterolatki.

Niestety, nasze przemiłe chwile z Mikołajem nie trwały zbyt długo, bo nasz zacny gość śpieszył z wizytą do kolejnych dzieci. Pozostały nam przemiłe wspomnienia, wspaniałe upominki i obietnica Mikołaja, że za rok znów nas odwiedzi!


więcej...


 

NASI LISTOPADOWI JUBILACI!

 

W listopadzie obchodziliśmy 4 urodziny naszej Marysi oraz narodziny braciszka naszej Antosi. Tradycyjnie już, było wiele serdeczności, wspaniałych i miłych życzeń oraz nasza urodzinowa piosenka. Był też słodki poczęstunek od Marysi i Antosi.

 


 

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY I ZABAWY

 

28 listopada, na dwa dni przed kalendarzowymi imieninami Andrzeja, odbyła się w naszym Przedszkolu "Zabawa andrzejkowa dla Dzieci i Rodziców". W ramach przedszkolnej akcji "Rodzicie - Dzieciom", wystawione zostało przepiękne przedstawienie zatytułowane "Uczniowie Wróża Andrzeja" - przygotowane i w mistrzowski sposób odegrane przez Rodziców naszych przedszkolaków. Tytułowy Wróż Andrzej przysposabiał przybyłych do niego na naukę uczniów - dziewczynkę i chłopca - do niezwykle trudnej sztuki wróżenia. Uczniowie mogli się wykazać swymi talentami - wróżąc przybyłym licznie tego wieczoru do domu wróża Andrzeja gościom. Trudno powiedzieć, czy przygotowane wróżby były trafne i czy się spełnią, ale wszyscy oglądający przedstawienie wprowadzeni zostali we wspaniały nastrój andrzejkowych wróżb i zabaw.

Uczniowie Wróża Andrzeja

 

 

Po przedstawieniu nadszedł czas na wesołe zabawy i pląsy przy muzyce oraz oczywiście andrzejkowe wróżby. Były więc wróżby, z których mogliśmy dowiedzieć się, jaki mamy charakter, wróżby z łupin jabłek, z kolorów - którym przypisane były pewne cechy i właściwości oraz klasyczne wróżby wypisane na kartach, które to losowali Rodzice i Dzieci. Oczywiście wszystkie te działania i zabawy traktowaliśmy z tak zwanym "przymrużeniem oka" oraz z dużą dozą humoru.

Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który to przygotowali dla naszych przedszkolaków Rodzice. Cały przedszkolny wieczór andrzejkowy upłynął w miłej i serdecznej atmosferze - Rodzice mieli czas na rozmowy w koleżeńskim gronie oraz zabawy i tańce z własnymi pociechami.

więcej...


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Czy to jutro, czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś!

 

25 listopada obchodzony jest "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Nasze czterolatki w tym dniu również pamiętały o najpopularniejszej i najmilszej zabawce, czyli pluszowym misiu. Nasze Motylki przyszły do Przedszkola w "misiowych strojach", niosąc w ręku swoje ulubione pluszaki.


Były zdjęcia z ulubionymi misiami - były i "misiowe" zabawy w kole. Wspólnie rozmawialiśmy o misiach, znanych z bajek telewizyjnych i książkowych. Był więc "Miś Uszatek", "Kubuś Puchatek", "Gumisie", "Miś Paddington" i "Miś Coralgol". Po zabawach i miłych rozmowach o misiach wspólnie wykonaliśmy pięknego, wielkiego misia techniką stemplowania, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 


 

LEGENDA O WARSIE I SAWIE

 

W piątek 15 listopada gościli w naszym Przedszkolu aktorzy z krakowskiego teatru "ARTRE", którzy przedstawili naszym wychowankom poetycką wers"Legendy o Warsie i Sawie". Poza piękną scenografią, walorami muzycznymi i dobrą grą aktorów - wspaniałym pomysłem było włączenie naszych przedszkolaków do współudziału w tworzeniu fabuły przedstawienia. Poza walorami historycznymi, przedszkolaki poznały bliżej znaczenie uczciwości i szacunku. Dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu odgrywa przyjaźń i kierowanie się zasadami etyki. Nasze Motylki z ogromną uwagą obserwowały przedstawienie i bardzo chętnie zgłaszały się do odgrywania wyznaczonych przez aktorów ról.


Po przedstawieniu zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

więcej...

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

12 listopada grupa czterolatków wraz z innymi grupami z naszego Przedszkola oraz zaproszonymi Rodzicami uczestniczyła w przygotowanej przez nasze starszaki uroczystej akademii z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stokrotki przedstawiły nam piękny program słowno-muzyczny zatytułowany "11 Listopada". Z uwagą słuchaliśmy patriotycznych pieśni i wierszy.

11 listopada - występ Stokrotek

 

 

Nasze Motylki poszły na uroczystość przygotowane, gdyż wcześniej odbyły się zajęcia, na których w przystępny sposób przekazałyśmy dzieciom informacje i wiadomości o historycznych losach naszej Ojczyzny. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy flagi Polski, którymi ozdobiliśmy naszą salę.

 

 

WYCIECZKA NA CMENTARZ WOJSKOWY W TARNOBRZEGU

 

W dniu Zaduszek,w czas jesieni,
odwiedzamy bliskich groby.

Zapalamy zasmuceni
małe lampki - znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
że aż łuna bije w dali.
Lecz i takie są mogiły,

gdzie nikt lampki nie zapali.

 

W przededniu uroczystości "Wszystkich Świętych", w czwartek 31 października wybrałyśmy się wspólnie z naszymi Motylkami na Cmentarz Wojskowy w Tarnobrzegu. Ponieważ w uroczystości: Święta Zmarłych i Zaduszek nasze dzieci wspólnie z Rodzicami odwiedzać będą groby swoich najbliższych zmarłych, postanowiłyśmy, że razem z naszą grupą zapalimy znicze na grobach tych osób i żołnierzy, którzy stracili życie walcząc o wolność i niepodległość naszego miasta i ojczyzny. Wycieczkę poprzedziła rozmowa z dziećmi, dotycząca zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki oraz właściwego zachowania się na cmentarzu.

Na Cmentarzu Wojskowym - oglądając pomniki i grobowce nasze czterolatki dowiedziały się, iż zostali tu pochowani mieszkańcy Tarnobrzega i żołnierze, którzy zginęli podczas I i II wojny światowej. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca był czas na refleksyjny spacer po Cmentarzu, zapalenie zniczy i złożenie ich na grobach. Poza uczczeniem pamięci zmarłych była to również mała lekcja historii dla naszych Przedszkolaków.

 

 

NASI PAŹDZIERNIKOWI JUBILACI I SOLENIZANCI

 

W październiku świętowali wspólnie z nami: Gabryś, który obchodził swoje 4 urodziny
oraz Julianek, który z kolei miał w tym jesiennym miesiącu imieniny.

Po wspólnych, serdecznych życzeniach i odśpiewaniu "Sto lat!"
był czas na bardzo miły i smaczny poczęstunek.

 

 

MOTYLKI UCZĄ SIĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Od połowy września czterolatki uczęszczają na zajęcia z języka angielskiego, które nieodpłatnie prowadzi tatuś Filipka z naszej grupy - pan Piotr Gospodarczyk, który jest wykwalifikowanym nauczycielem języka angielskiego. Dzieci z ogromnym entuzjazmem uczestniczą w zajęciach, które są bardzo ciekawe, przemyślane i prowadzone z dużą ilością pomocy wizualnych i fonicznych.

Nasze Motylki uczą się podstawowych zwrotów, kolorów, liczebników oraz nazw roślin, owoców i zwierząt. Zajęcia przeplatane są ciekawymi zabawami i piosenkami śpiewanymi oczywiście w języku angielskim. We wszystkich działaniach pan Piotr jest wspierany przez żonę - panią Dominikę, która to przygotowuje wszelkie pomoce demonstracyjne.


Po każdych zajęciach nasze dzieci otrzymują kolorowe naklejki uatrakcyniające zabawy językowe,
które skrupulatnie wklejamy do zeszytów.


Dziękując serdecznie państwu Gospodarczykom i wyrażając ogromne uznanie dla ich pracy,
cieszymy się - że są jeszcze ludzie, którzy bezinteresownie chcą pomagać dzieciom.

 

 

KOMISARZ BRYŚ

 

W czwartek 24 października zawitał do naszego Przedszkola teatrzyk "BAZYL" z przedstawieniem dla dzieci, zatytułowanym "Komisarz Bryś". Aktorzy przy pomocy przepięknych pacynek przedstawili dzieciom bardzo zabawną bajkę, opowiadającą o tym, jak policyjny kundelek udaje się na wiejską farmę, aby złapać grasującego tam złodzieja, który podkrada między innymi jaja z kurnika. Szukając złodzieja dowiaduje się, iż nie wszyscy mieszkańcy farmy znają podstawowe przepisy ruchu drogowego, co z kolei bardzo utrudnia im życie. Uczy ich więc zasad ruchu drogowego, znaków drogowych, a także numerów alarmowych - w czym bardzo pomagają mu nasze przedszkolaczki. Przy pomocy dzieci łapie też grasującego w okolicy złodziejaszka. Aktorzy włączając naszych wychowanków w wybrane scenki przedstawienia, utrwalali z nimi znaki drogowe, numery alarmowe i zasady ruchu drogowego. Naszym Motylkom bardzo podobał się oglądany przez nie teatrzyk.

więcej...

 

JEŻYKOWE KORECZKI OWOCOWE

 

W środę 23 października mieliśmy pierwsze w tym roku szkolnym zajęcie techniczno-kulinarne, na którym robiliśmy koreczki owocowe. Ponieważ przez cały tydzień wprowadzaliśmy żółty kolor i bawiliśmy się z żółtą barwą, to i koreczki musiały być wykonane z owoców w tymże kolorze. Wykorzystaliśmy więc: banany, gruszki, ananasy i cytryny.

Nasze motylki w odpowiednich strojach i z umytymi rączkami ochoczo zabrały się do pracy. Uczyły się bezpiecznego posługiwania nożem - krojąc na deseczkach obrane owoce w "kostkę". Następnie nakłuwały kawałki owoców na wykałaczki wykonując koreczki owocowe, którymi z kolei ozdabiały przygotowane wcześniej gruszki - tworząc przestrzenne "jeżyki owocowe". Było dużo zabawy połączonej z nauką podstawowych czynności kulinarnych.

Nasze czterolatki z ogromnym zaangażowaniem i uwagą uczestniczyły w zajęciu, które dostarczyło im wielu tematów do rozmów w ciągu całego dnia. Po zajęciu oczywiście nastąpiła degustacja i nasze przedszkolaczki z apetytem zjadały wykonane przez siebie owocowe koreczki.

Czterolatki nie zapomniały poczęstować pracowników naszego Przedszkola własnoręcznie wykonanym deserem owocowym. Dziękując za poczęstunek, wszyscy z ogromnym uznaniem wypowiadali się o pracy naszych przedszkolaków, chwaląc walory estetyczno-smakowe deseru oraz ogromny talent naszych wspaniałych, małych kucharzy.

 

 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

10 października obchodzone jest "Święto drzewa". Nasze przedszkolaki również pamiętały o tym święcie. W ciągu całego dnia dużo rozmawiałyśmy z dziećmi o roli lasów i drzew w Eko-systemie, poruszając przy tym jakże aktualny temat ochrony przyrody, który jest bardzo często obecny podczas naszych różnorodnych zajęć z dziećmi. Przypomniałyśmy również naszym czterolatkom o tym, że zbierając makulaturę chronią drzewa i lasy.

Uwieńczeniem tego dnia, było wykonanie przez dzieci przepięknych jesiennych drzew na dużych arkuszach brystolu. Pnie i konary drzew wykonane były z szarego papieru, natomiast kolorowe jesienne liście - to pomalowane farbą plakatową i odbite na brystolu, rączki naszych przedszkolaków. Zajęcie bardzo podobało się dzieciom, a wykonane drzewa z uwagą obserwowali wszyscy rodzice.

 

 

TAŃCZYMY - I DOBRZE SIĘ BAWIMY

 

W październiku rozpoczęły się nieodpłatne zajęcia taneczne w naszej grupie, które prowadzi pani Agatka - nauczycielka z grupy trzylatków. Nasze Motylki z ogromnym zapałem i entuzjazmem biorą w nich udział. Uczą się płynności oraz harmonii ruchów, które są pięknie połączone z muzyką. Czterolatki bardzo dobrze podczas tych zajęć się bawią i chętnie biorą w nich udział.

 


 

JARZYNOWE KUKIEŁKI

 

W związku z tym, że w przyrodzie na dobre zagościła jesień - nasze dzielne Motylki przez cały aktualny tydzień uczą się i zdobywają coraz nowe wiadomości o warzywach. Potrafią już nazywać wybrane warzywa, rozpoznawać je po dotyku i zapachu. Wiedzą też o tym, że warzywa są bardzo zdrowe, zawierają mnóstwo witamin i niezbędnych składników odżywczych - a najzdrowsze są te spożywane na surowo.

Niezwykle atrakcyjnym zajęciem okazało się wykonywanie "jarzynowych kukiełek" z warzyw, przyniesionych przez nasze czterolatki z domu. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością - świetnie się przy tym bawiąc. W efekcie powstał piękny "jarzynowo-kukiełkowy stragan". Nasze przedszkolaczki bardzo długo oglądały i podziwiały efekty swojej pracy, pokazywały sobie nawzajem kukiełki, porównywały je i przedstawiały małe scenki teatralne. Rodzice odbierając dzieci z Przedszkola z wielką uwagą i podziwem oglądali efekty pracy swoich pociech. Nasze kukiełki z zachwytem oglądali również koledzy i koleżanki ze starszych grup oraz nasz przedszkolny personel.

 


 

INSPEKCJA SANITARNA W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWA

 

We wtorek 1 października wybraliśmy się na wycieczkę do TDK-u, gdzie Tarnobrzeski Oddział Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej zorganizował prelekcję połączoną z pokazem slajdów, dotyczącą między innymi zdrowej żywności. Nasze przedszkolaczki utrwaliły swoje wiadomości na temat racjonalnego odżywiania się, higieny spożywania posiłków oraz produktów zalecanych do spożycia oraz tych, których powinny unikać.

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

Z okazji tego dnia niezwykłego
życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego:
humoru radosnego
i aby codziennie spotkało Was coś magicznego.
I uśmiechu pogodnego
na każdy moment życia.

 

Dla naszych Motylków 30 września to dzień bardzo wyjątkowy, gdyż świętowaliśmy "Dzień Chłopaka". Wszyscy chłopcy z naszej grupy tego dnia byli niezwykle radośni i uśmiechnięci, gdyż panie i koleżanki z grupy złożyły Im serdeczne życzenia z okazji tego święta. Po życzeniach były upominki. Wszyscy nasi chłopcy otrzymali czekoladowe "Jajka-niespodzianki".

Dzień ten okazał się niezwykle miły również dla Tatusiów z naszej grupy, którzy odbierali dzieci z Przedszkola. Dziewczynki pamiętały również i o tych "większych chłopcach", których częstowały pysznymi cukierkami.


 


 

EKOLOGICZNE SPOTKANIE I SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

W poniedziałek 30 września gościliśmy w naszym Przedszkolu panów: Wacława Golika i Jana Palacza - pracowników tarnobrzeskiej firmy ASA, zajmującej się między innymi utrzymaniem porządku w naszym mieście. Panowie przybliżali naszym przedszkolaczkom trudne dla nich zagadnienia ekologiczne. Dzieci z uwagą uczestniczyły w spotkaniu, na którym dowiedziały się, jak bardzo potrzebna jest pomoc wszystkich ludzi dla całej otaczającej nas przyrody: lasów, ziemi i akwenów wodnych. Przedszkolaki dowiedziały się o tym, iż trzeba dbać o nasze środowisko, oszczędzać energię elektryczną i segregować surowce wtórne.


Na zakończenie spotkania dzieci serdecznie podziękowały naszym gościom za spotkanie
- wręczając im kwiaty i drobne upominki.

 

 

Po spotkaniu przedszkolaki wyszły sprawdzić, jak wygląda nasze najbliższe otoczenie, czyli teren wokół Przedszkola oraz nasz ogródek. Okazało się, że i tu jest wiele do zrobienia. Z rękawiczkami na rękach nasi wychowankowie zabrali się za porządkowanie najbliższego terenu. Po tak entuzjastycznej pracy wszystko wróciło do porządku, a nasze najbliższe otoczenie prezentowało się niezwykle czysto i znakomicie!

więcej...


 

WITAMY PO WAKACJACH

 

Nasze "Motylki" przez wakacje urosły tak bardzo, że "pofrunęły" na pierwsze piętro do naszego Przedszkola, które dzielą wspólnie z kolegami i koleżankami z 5- i 6-latków. Jako średniaczki czują się znakomicie i bardzo pracowicie upływają im kolejne dni pobytu w Przedszkolu. W ciągu każdego dnia wesoło się bawią ale i dużo pracują.

Po zajęciach i zabawach w sali bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu
- podczas spacerów lub zabaw w ogrodzie przedszkolnym.

Wrzesień to także miesiąc, w którym dużo naszych kochanych czterolatków obchodziło swoje urodziny. Świętowaliśmy wspólnie z następującymi Jubilatami: Oliwcią, Juliankiem, Kacperkiem oraz Kubusiem. Było wiele serdecznych życzeń, wspólnie odśpiewane "Sto lat!" oraz słodkie i bardzo miłe poczęstunki.


 

(C) 1981 - 2022 Przedszkole nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.